ANKARAKART'LARDA YENİ UYGULAMA

ANKARAKART'LARDA YENİ UYGULAMA

-EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ,  ANKARAKART’TAKİ USULSÜZ KULLANIMLARIN ÖNLENMESİ İÇİN KART OKUMALARDA UYGULADIĞI “BAY" VE "BAYAN" SESLENDİRMESİ YERİNE, KADIN VE ERKEK SESİ SİSTEMİNE GEÇTİ

-YENİ SİSTEMDE, KART OKUMA CİHAZINDAN, ERKEK YOLCULAR İÇİN ERKEK SESİ, KADIN YOLCULAR İÇİN KADIN SESİYLE, "ÖĞRENCİ, 65 YAŞ ÜZERİ, BASIN, TAM KART" DİYE SESLENDİRME YAPILIYOR.

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü,  Ankarakart’taki usulsüz kullanımların önlenmesi için uyguladığı “bay" ve "bayan" seslendirmesi yerine, kadın ve erkek sesiyle kart okuma sistemine geçti.

EGO yetkilileri, elektronik toplu taşıma kartı Ankarakart’ların, kullanıcılarına göre “tam”, “öğrenci” ve “serbest” olarak tasarlandığını, “indirimli” ve “serbest"  Ankarakartlar”ın da sadece sahibine özel olarak hazırlandığını belirttiler.

Kontrol görevlilerince yapılan denetimler sırasında, serbest veya indirimli kart kullanım hakkı olan yolcuların, kendi kartını eşine, çocuğuna, torununa, akrabasına ya da kullanma hakkı olmayan üçüncü şahıslara kullandırttığının belirlendiğini kaydeden yetkililer,  bunları önlemek amacıyla geçen yıl, kart tipine göre “bay-bayan” uygulamasına geçildiğini, ancak gelen talepler üzerine de bu uygulamanın kaldırıldığını söylediler. Yetkililer, şöyle devam etti:

"Yeni sistemle, bayan yolcularımızın kartlarının kadın sesiyle, erkek yolcularımızın kartlarının da erkek sesiyle okuması sağlanıyor. Böylece, yapılan uygulamayla başkasının kartını kullanarak ücret ödemeden yolculuk yapmanın büyük ölçüde önüne geçmiş olacağız."   

-"SİSTEM, ÖNEMLİ BİR VERİ KAYNAĞI"

Elektronik kart okuma sayesinde, EGO toplu taşıma sistemindeki yolcu sayısının tespit edilerek, uygulamanın buna göre yapılması konusunda önemli bir veri kaynağı sağlandığını da belirten EGO yetkilileri, “Bu veriler, Ankara’daki yolcu potansiyelinin ve yolculuk taleplerinin belirlenmesinde önemli bir kaynak olarak kullanılıyor” dediler. 

Yayın Tarihi: 18.05.2016
Okunma Sayısı: 23412