EGO CEP'te UYGULAMASI

EGO CEP'TE UYGULAMASI 

Günümüzde Akıllı Telefonların kullanım oranlarının artması sonucu Mobil uygulamaların sayısı ve kullanımı da artmıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü olarak, Ankara’lı Vatandaşlarımıza Akıllı Telefonlarında (Android ve IPhone Sistemlerde) ve tabletlerde(iPad vb.) kullanabileceği bir Mobil uygulama hazırladık. Hazırladığımız uygulama; Mobil ortamda, EGO Otobüs Hatları ile ilgili tüm ihtiyaç duyulabilecek bilgilere kolayca ulaşmayı sağlamaktadır.

EGO CEP'TE uygulaması sade ve kolay arayüz ile tamamen yeniden tasarlanıp, son versiyonu 21 Ocak 2022 tarihi itibarıyla kullanıma sunulmuştur.

 
 

 

Uygulamayı Nasıl Kuracağım?

Uygulamanın son versiyonunu aşağıdaki logolardan telefonunuzda kullanmış olduğunuz işletim sistemini seçerek (iOS, Android) yükleyebilirsiniz. Huawei cihazlar için güncelleme en kısa zamanda yüklenecektir.

 

Desteklediği Platformlar

Android Cihazlarda
İlk Yayınlanma Tarihi: 09/11/2011 (indirme linki ile yayınlanmıştır).
Son Günceleme Tarihi: 21/01/2022
Hazırlayan: EGO Genel Müdürlüğü
Gerekli Donanım: Android 5.0 ve üzeri
Yükleme: Google Play


iPhone Cihazlarda :
Yayınlanma Tarihi: 09/02/2012
Son Günceleme Tarihi: 21/01/2022
Hazırlayan: EGO Genel Müdürlüğü
Uyumluluk: iOS 12.0 ve üzeri
Yükleme: App Store

 

iPad Cihazlarda :
Yayınlanma Tarihi: 20/03/2012
Son Günceleme Tarihi: 21/01/2022
Hazırlayan: EGO Genel Müdürlüğü
Uyumluluk : iOS 12.0 ve üzeri
Yükleme: App Store

 

Huawei Cihazlarda :
Yayınlanma Tarihi : 25/04/2020
Son Günceleme Tarihi: 06/04/2022
Hazırlayan: EGO Genel Müdürlüğü
Yükleme: Huawei AppGallery

 

EGO Genel Müdürlüğünün EGO Otobüsleri, Özel Halk Otobüsleri (ÖHO) ve Özel Toplu Taşıma Araçlarının (ÖTA) takibine imkan veren EGO CEP’TE uygulaması yeni yüzüyle Ankara halkının hizmetindedir. Uygulama kullanıcı dostu yeni tasarımıyla birlikte sade ve hızlı yapısıyla kullanıcılara aradıklarına çok daha kolay ulaşma imkânı vermektedir.

• Ana sayfada yer alan “Otobüs Nerede?” özelliği ile çok hızlı bir şekilde, 5 haneli durak numarasıyla aranan durağa, ilgili hat otobüsünün ne zaman geleceği öğrenilebilmektedir. Favorilere eklenen duraklar “Otobüs Nerede?” özelliği altında otomatik olarak görünmektedir. Durağa yaklaşan otobüsler harita üzerinde de görüntülenebilmektedir.

• EGO Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan hat duyuruları ve önemli gelişmeler listelenmekte ve istenilmesi halinde ayrıntılı olarak ulaşılabilmektedir.

• 5 haneli durak numarası veya durak adı ile arama yapılabilmekte ve ilgili duraktan geçen bütün hatların otobüsleri görüntülenebilmektedir. Konum izni verilmesi halinde yakında bulunan duraklar listelenebilmekte ve harita üzerinde görüntülenebilmektedir.

• Ankara’da hizmet veren bütün EGO, ÖHO ve ÖTA otobüs hatları, durakları, saatleri, o anda hizmet veren araçları ve güzergâhlarıyla görüntülenebilmektedir. Ayrıca Metro, Ankaray ve Banliyö hatları temel bilgilerine ulaşılabilmektedir.

• Uygulama ile tüm Ankarakart Bayileri veya sadece yakında bulunanlar listelenebilmekte ve harita üzerinde görüntülenebilmektedir. Ayrıca eklenen Ankarakartın bakiyesi ve kullanım geçmişi görüntülenebilmekte ve bakiye yüklemesi yapılabilmektedir.

• Kullanıcılar tarafından sık kullanılan hatlar ve duraklar, favorilere eklenerek daha kolay takip edilmesi sağlanmaktadır.

• Başkent 153 entegrasyonu ile ulaşım hizmeti için öneri, istek veya şikayetler için hızlı bir şekilde başvuru oluşturulabilmektedir.

   

ÖDÜLLERİMİZ

Dünya Toplu Taşımacılar Birliği'nden EGO Cep’te Projesine Birincilik Ödülü

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, ‘EGO Cep’te’ projesi ile bir kez daha uluslararası alanda ödüle layık görüldü. EGO’nun kent içi ulaşımında teknolojinin son imkanlarından faydalanarak uygulamaya koyduğu yeniliklerden biri olan “EGO Cep’te” projesi, 40 ülkeden katılan 200 proje arasında birinci oldu. Daha önce Çin’de gerçekleştirilen, ‘Dünya E-Devletler Organizasyonu’nda’  birincilik ödülü alan “EGO CEP'te Projesi”, bu kez de Dünya Toplu Taşımacılar Birliği'nin (UITP) Dünya Toplu Taşımacılar Birliği’nce 8-10 Haziran tarihleri arasında Milano’dadüzenlediği organizasyona katıldı. Uygulama, 200 proje arasında ‘Akıllı Ulaşım ve Entegre Teknolojileri’ alanında birincilik ödülü aldı.  

 

Dünya E-Devletler Organizasyonu’ndan EGO Cep’te Projesine Birincilik Ödülü

Ankara Büyükşehir Belediyesi, günümüz teknolojik gelişmelerine orantılı olarak uygulamaya koyduğu yenilikçi projelerden biriyle daha uluslararası alanda ödüle layık görüldü. EGO Genel Müdürlüğü’nün Akıllı Ulaşım Sistemi EGO CEP’te projesi, Dünya E-Devletler Organizasyonu (WeGo) yarışmasından “En umut vaat eden e-devlet ödülü” aldı.   

 

EGO SESLİ MESAJ

EGO Genel Müdürlüğü, toplu ulaşımda başka bir yeniliği ‘’EGO SESLİ MESAJ’’ adı ile Türkiye’de bir ilk olarak otobüs bilgilendirme sistemini Ankara Halkının hizmetine sunmuştur.  Toplu ulaşımda otobüsün durağa geliş süresini bildiren “EGO Cep'te” uygulaması ile vatandaşın Ankara Büyükşehir Belediyesi hakkındaki olumlu düşünceleri, ‘’EGO SESLİ MESAJ’’ ile daha da artacağını ümit etmekteyiz.  Toplu Ulaşımda zaman kaybına son vermeye, vatandaşın memnuniyetini artırmaya çalışıyoruz. Başkentlilerin toplu taşımada yaşadığı durakta bekleme sıkıntısına son veren uygulamada geliştirmelerimiz devam etmektedir. Aşağıda örnek uygulama görülmektedir.
 
EGO Cep'te altyapısı kullanılan uygulamada EGO SESLİ MESAJ ile vatandaşlar durak bilgisini (0312) 911 3 911 veya (0850) 303 0 306 ‘ya SMS yollama veya arama ile durağa yaklaşan otobüs bilgilerini öğrenebilmektedir. Amacımız; bu hizmetimiz ile birlikte toplumun tüm kesimlerine rahat bir ulaşım hizmeti vermektir. 

 

EGO SMS

EGO Genel Müdürlüğü, toplu ulaşımda 2. yeniliği ‘’EGO SMS’’ adı ile Türkiye’de bir ilk olarak otobüs bilgilendirme sistemini Ankara Halkının hizmetine sunmuştur.  Toplu ulaşımda otobüsün durağa geliş süresini bildiren “EGO Cep'te” uygulaması ile vatandaşın Ankara Büyükşehir Belediyesi hakkındaki olumlu düşünceleri, ‘’EGO SMS’’ ile daha da artacağını ümit etmekteyiz.  Toplu Ulaşımda zaman kaybına son vermeye, vatandaşın memnuniyetini artırmaya çalışıyoruz. Başkentlilerin toplu taşımada yaşadığı durakta bekleme sıkıntısına son veren uygulamada geliştirmelerimiz devam etmektedir. Aşağıda örnek uygulama görülmektedir.
 
EGO Cepte altyapısı kullanılan uygulamada SMS ile vatandaşlar durak bilgisini (0312) 911 3 911 veya (0850) 303 0 306 ‘ya SMS yollama veya arama ile durağa yaklaşan otobüs bilgilerini öğrenebilmektedir. Amacımız; bu hizmetimiz ile birlikte toplumun tüm kesimlerine rahat bir ulaşım hizmeti vermektir.
 
Cep telofonu tarifesinde bedava SMS hakkı olan vatandaşlar hiç bir ücret ödememektedirler. Değilse kendi operatörleri tarifesi üzerinden ücretlendirlmektedir. SMS uygulamasından Kuruluşumuz herhangi bir ücret almamaktadır.