TELEFERİK HİZMETLERİ

TELEFERİK HİZMETLERİ

 

YENİMAHALLE-ŞENTEPE TELEFERİK SİSTEMİNDE YAZILIM GÜNCELLEMESİNE İLİŞKİN DUYURU

EGO Genel Müdürlüğünce, Yenimahalle-Şentepe Teleferik sisteminde yazılım güncellemesi yapılacaktır.

17 Haziran 2014 tarihinde işletmeye açılmış olan Teleferik sisteminde, bugüne kadar  herhangi bir yazılım güncellemesi yapılmamıştır. Oysaki yazılım içeren tüm elektronik sistemlerde olduğu gibi Teleferik sisteminde de yazılım güncellemesi yapılması gerekmektedir.

Kuruluşumuzca, aynı zamanda sömestr tatili de olan 23 Ocak-05 Şubat 2023 tarihleri arasında sistem güncellemesi yapılacağından, teleferikle yolcu taşıma hizmeti verilemeyecektir.  

Bu süreçte vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için aynı hatta yeterli sayıda otobüs seferleri düzenlenecektir.

Yazılım güncellemesinin yapılmasıyla, sistemimizde işletme esnasında durmalara yol açan birçok kronikleşmiş arızanın önüne geçilecek; vatandaşlarımıza, kesintisiz ve konforlu bir ulaşım imkanı sağlanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

--------------------------------------------------

Toplu taşıma amaçlı teleferik Türkiye’de ilk defa Ankara'da yapılmıştır.

Yenimahalle–Şentepe arasına yapılan teleferik sistemi için Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.02.2012 tarih ve 172 kararı gereği 15.08.2012 tarihinde ihaleye çıkılmış olup teknik görüşmeler sonucunda güzergah ve sistem netleştirilmiştir. 26.03.2013 tarihinde ihalesi yapılan işin yüklenici firması ile 14.05.2013 tarihinde sözleşmesi imzalanarak yapımına başlanan hattın açılışı 17.06.2014 tarihinde yapılarak yolcu taşınmasına başlanmıştır.


Yenimahalle–Şentepe Teleferik Sistemi Tek Yönde

  • Yenimahalle metro istasyonunda başlayan ve Şentepe merkezine kadar olan hat ile, havadan 2400 kişi/saat kapasiteli toplu taşıma sağlanmaktadır.

  • Yenimahalle-Şentepe arasında 4 duraklı 106 kabinin aynı anda hareket edebileceği teleferik sisteminin uzunluğu  3.257 metredir.

  • Her kabin 15 saniyede bir istasyona girmekte ve minimum 13.5 dakikada 200 metrelik kot farkı ve yaklaşık 3.257 metrelik mesafe aşılmaktadır.

  • Teleferik Sistemi, Yenimahalle metro istasyonu ile Şentepe merkezini bağlamış olup, metrodan çıkan yolcuları beklemeden kısa sürede Şentepe’ye ulaştırmaktadır.

  • Ankara’da metro ile senkronize çalışan teleferik sistemi trafiğin rahatlamasına yardımcı olarak yollara ek yük bindirmemektedir.

  • Engelli, yaşlı, çocuk ve her kesim tarafından rahatlıkla kullanılmaktadır.

 

TOPLAM HAT UZUNLUĞU: 3.257 metre

 

YENİMAHALLE–ŞENTEPE TELEFERİK HATTI

 

Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı