EGO ŞOFÖRLERININ YOLCULARDAN BEKLENTİLERİ

 

EGO Şoförlerinin  Yolculardan Beklentileri

 

Sıcakta bunalan, soğukta üşüyen, trafikte yorulan, bir başkasına kızan ya da kişisel sorunları bulunan yolcuların ilk tepkisini genelde en kolay yönelttikleri kişiler oluyor, EGO otobüs şoförleri.

Alacakaranlıkta güne başlayıp gece yarısına kadar süren zorlu mesaisinde her gün 3-4 bin kişiyle yüz yüze gelen belediye otobüs şoförleri, yolculardan anlayış ve saygı beklentilerini dile getirirken, “Bir selam, bir günaydın, bir güleryüz, bizleri motive ediyor” diyorlar.

Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü’nün 1233 otobüsüyle servise çıkan şoförleri, günde 270 bin kilometre yol kat ederek, 700 ile 750 bin arasında Ankaralı'nın kent içi ulaşımını sağlıyor. EGO kaptanları, yaptıkları işin bir kamu görevi olduğunu vurgulayarak, görevlerini büyük bir ciddiyet ve sorumluluk duygusu içinde yerine getirdiklerinin altını çiziyorlar.  

Mesai süresince her yaş ve meslekten binlerce Başkentliyle iletişim kurduklarını ifade eden şoförler, duyguları sorulduğunda sitemkar bir ifadeyle, “Yolcularımızdan bir an için kendilerini bizim yerimize koymalarını istiyoruz. Bizler de sadece sizleri bir yerden bir yere taşıyan, içinde duygu olmayan robotlar değiliz. Yolculardan gelecek; bir günaydın bir iyi günler, bir selam ve bir güler yüz bizleri motive ediyor. Moralimiz yükselerek, günümüzün daha iyi geçmesine vesile oluyor” diye karşılık veriyorlar.

Her gün binlerce kişiyle birebir temas içindeyken, başlarına, bazen keyifli, bazen de dramatik olaylar geldiğini anlatan EGO şoförleri, özel araç kullananlardan trafikte anlayış, yolculardan da saygı ve anlayış görmek istediklerini kaydediyorlar.

 En iyi şekilde hizmet vermek için her yıl düzenli olarak halkla ilişkiler, psikoteknik, öfke ve stres kontrolü gibi eğitimlere tabi tutulduklarını belirten şoförler, bunun yanı sıra çocuk yaştan itibaren kişilere; ailelerde, okullarda toplu taşıma araçlarını kullanırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda eğitim verilmesi önerisinde bulunuyorlar.

OTOBÜSÜN İÇİKAMERALARLA KONTROL EDİLİYOR

Kendi içlerinde de yolculara zaman zaman ters ve uygunsuz davranışlarda bulunanlar olabileceğine dikkat çeken şoförler, başkasına ait yolcu kartını kullananlar ile indirimli kartların geçerli olduğu saatlerin dışında otobüse binmek isteyenler başta olmak üzere gün içinde bir çok yolcuyla buna benzer nedenlerle sorunlar yaşandığını belirtiyorlar. Bu sorunların şikayete konu olabildiğini kaydeden şoförler, araç içine konulan kameralar sayesinde, kimin haklı kimin haksız olduğunun artık daha kolay tespit edildiğini söylüyorlar. Şoförler bu sayede daha rahat ettiklerini vurgulayarak artık haksız suçlamaların önüne geçildiğini kaydediyorlar.

Durak dışında otobüse binmek ve inmek isteyenler, “Durağa niye geç geldin?” diye tepki gösterenler, “Seni kafama yazdım!” diye tehdit edenler, “Senin maaşını ben veriyorum” diyerek hakaret edenler, gideceği adresi şoförün bilmesini isteyenler, yanlış otobüse binip, sonrasında bilet parasını şoförden geri talep edenler, sıraya girmeyenlerin hesabını kendilerinden soran yolcular, EGO şoförlerinin her gün karşı karşıya kaldıkları davranışlardan sadece bazıları.

Yaşanan tüm sorunlara rağmen kendi meslektaşları arasında da yolculara ters davrananların olabileceği öz eleştirisinde bulanarak konuşmalarını sürdüren şoförler, herkesin mümkün olduğunca anlayışlı, hoşgörülü, kurallar uygun davrandığı taktirde hiçbir sorun yaşanmayacağına dikkat çekiyorlar.

ŞOFÖRLER, DUYGULARINI VE BEKLENTİLERİNİ ANLATTI

Başkent’in 5 farklı noktasında bulunan bölge müdürlüklerinden sabah saat 06.00’da mesaiye başladıklarını kaydeden 10 yıllık EGO şoförü Nafi Metin, “Bazı yolcular, bize, siyasi düşüncelerine göre davranıyor. Birine kızmış oluyor, ‘Nerede kaldın’ diye bize küfredenler bile var. Oysa bizim duraklara gelişimiz, saatlere bağlıdır” diyor.

TOPLUMSAL OLAYLARDA İLK HEDEF EGO OTOBÜSLERİ

EGO şoförlerinden Yıldırım Köksaldı da toplumsal olaylarda öfkeli kalabalıklar tarafından ilk hedef olarak otobüslerin seçildiğini ifade ederek, “Gezi olaylarında kullandığım otobüsü yakmak istediler. Yolcuların tahliyesi tamamlanana kadar arabayı terk etmemiştim. Amaçları neydi bilmiyorum ama biz de işçiyiz, biz de emekçiyiz. Biz de evimize, çocuğumuza para götürmek için çalışıyoruz. Yaşadığım kötü günlerin etkisiyle psikolojim uzun süre bozuldu.”     

Hasan Dörtkeleş isimli şoför de trafikte “EGO otobüsleri duraklarına yanaşmıyor” diye şikayet edildiklerini hatırlatarak, bunun nedeninin, özel araç ve taksilerin, otobüs duraklarına park etmelerinden kaynaklandığına dikkat çekiyor.

KART KONTRÖLLERİNDE SORUN

25 yıllık şoför Cengiz Yılmaz, taşımacılıkta yolcularla en çok yaşadıkları sorunun, serbest kartlılar ile belli zamanlı serbest kartı taşıyan yolcular olduğunu ifade ederek, “Lütfen kartlarınızı kontrol ederken bize sorun yaşatmayın” ricasında bulunuyor.

Yolcuların asılsız ve haksız şikayetleri yüzünden sürekli idareye savunma vermek zorunda kaldıklarını belirten şoför İsmail Biçer, “Asılsız şikayetler nedeniyle sürekli savunma vermek zorunda kalıyoruz. Artık araçların içinde kamera sistemi var. Kim haklı kim haksız ortaya çıkıyor. Gereksiz yere şikayet etmesinler” dedi.

YAŞLILAR BAŞ TACIMIZ

İşini severek yaptığını kaydeden şoför Ahmet Hakan Postiş, “Ama bazı günler öyle yolcularla muhatap oluyorum ki, işi bırakıp gitmek istiyorum. Otobüse her türlü yolcu biniyor. Bir önceki otobüsü kaçıran yolcu tarafından, aracı kullanırken saldırıya uğradım. Aynı kişi tarafından da polisin yanında bıçaklandım uzun süre hastanede kaldım” şeklinde konuşuyor.

Yolcuların öfkelerini direkt olarak kendilerine yansıttığının altını çizen Postiş, bunun yanında özellikle yaşlı yolcularla aralarında geçen diyalogları, esprili dille şu şekilde anlattı: “Yaşlılar bizim baş tacımız. Güzergahı bizim kadar iyi biliyor, ‘Burada yol kapalı’, ‘Araba burada kalmıştı’ diyerek bize yol tarif ediyorlar. Sabah bizimle mesaiye başlayıp, akşam eve dönenler oluyor.”

İYİ DİLEK VE GÜNAYDINLA BAŞLAYAN GÜN, MOTİVE EDİYOR

Araçlarına binen herkesin can ve mal güvenliklerinin koruyucusu olduklarının altını çizen şoförlerin, “Yolculardan, otobüse bindiğinde ne bekledikleri” yönündeki soruya ortak yanıtları ise “Yolcularımızdan Allah'ın selamını istiyoruz. İyi dilek ve ‘Günaydın’ ile başlayan gün, mesaimizde bizi motive ediyor” oluyor.

Yayın Tarihi: 23.02.2016
Okunma Sayısı: 3871