YENİMAHALLE - ŞENTEPE TELEFERİK HATTI AÇILDI

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından yapımı gerçekleştirilen Yenimahalle-Şentepe Teleferik hattı, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından açıldı.

 

Havalimanı ile Ankara arasındaki yolun çağdaş standartlara getirildiğini hatırlatan Başbakan Davutoğlu, “Kuzey Ankara'daki kentsel dönüşüm projesi ile Havalimanına eskiden inenler gecekondu mahallesinin arasından geçerek Ankara'ya geliyorlardı. Kentsel dönüşüm ile o mahallelerde yaşayanların hepsi en çağdaş standartlarda konutlara kavuştu” diye konuştu.

 

 

ANKARA- İSTANBUL ARASI 1,5 SAATE DÜŞECEK

Ulaşımda devrimi sürdürecekleri müjdesini veren Başbakan Davutoğlu, “Ankara ile İstanbul arasında yapılacak olan Süper hızlı yüksek tren ile iki şehir arasındaki ulaşım 1,5 saate inecek. Ayrıca Ankara'dan İzmir'e otoyol projesi de en hızlı şekilde devam ediyor” dedi. 

Ulaşımın Başkenti haline gelen Ankara'nın şehir içi ulaşımının Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e emanet olduğunu vurgulayan Başbakan Davutoğlu, “Sayın Başkan bu emanetin hakkını o kadar iyi veriyor ki, şu anda yeni devrimlere imza atıyor. Ben kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmasında Şentepeliler, Yenimahalleliler ve Ankaralılar adına Başkan Gökçek'e teşekkür ettiğini ifade eden Başbakan Davutoğlu, 2002 tarihine kadar 23 kilometre olan metro hattının bugün 54 kilometreye çıktığını devam eden hatlarla birlikte toplamda 64 kilometreye ulaşacağını kaydetti. 

 

 

ÇANKAYA'DA NE VARSA ŞENTEPE'DE DE O OLACAK

Metro yapımının yanı sıra, metroya ulaşım hatlarının çok önemli olduğunu kaydeden Başbakan Davutoğlu, “Ankara'nın her köşesi aynı imkana sahip olacak. Şentepeliler, Yenimahalleliler ; Çankaya'da ne varsa Şentepe'de o olacak. Size bunun sözünü veriyoruz” diye konuştu.

Bütün Ankara'da aynı şevk ile çalıştıklarını kaydeden Başbakan Davutoğlu, Havaalanı'ndan Kızılay'a metroyu mutlaka inşa edeceklerini kaydetti. 

“Toplu taşımada bir ilk Ankara'da teleferik” sloganları arasında coşkulu kalabalığa hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Yenimahalle-Şentepe Teleferik hattının ücretsiz olarak hizmet vereceğini söyledi. Başkan Gökçek, “Bu bölgede gecekondular vardı. Şimdi evler yükseldi. ‘Şentepemize ne yapalım' diye çok düşündük. Türkiye'de ilk olan ulaşımda teleferiği seçtik” dedi.

Teleferik sisteminin 1. Etabının daha önce açıldığını hatırlatan Başkan Gökçek, birinci etap ile günde 12 bin kişinin taşındığını bugün açılışı yapılan hat ile birlikte günde 20 - 25 bin kişinin taşınacağını söyledi.

Teleferik hattının Şentepelilere hayırlı uğurlu olmasını dileyen Başkan Gökçek, hat ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Yenimahalle-Şentepe Teleferik Hattı'nın toplam uzunluğu 3 bin 257 metredir. Yeni açılan bölüm ise 1800 metre uzunluğundadır. 17 dakika içinde teleferik ile Yenimahalle metro durağına iniliyor . Dileyen vatandaşlar metro ile de istedikleri yere gidebiliyorlar.” 

 

 

EN UCUZ ULAŞIM ŞEKLİ TELEFERİKTİR

Teleferik'in diğer ulaşım sistemleriyle mukayese edildiğinde yüzde 80 daha ucuz maliyetli olduğunu bildiren Başkan Gökçek, “Teleferik hattının ömrü minimum 30 yıldır. Yapılacak takviyelerle Allah nasip ederse bu 50 yıl Ankaralılara özellikle Şentepelilere hizmet verecek” diye konuştu. 

Konuşmasında teleferiğin karayolu ulaşımını hiç etkilemediğini ifade ederek sürdüren Başbakan Davutoğlu, “Teleferik ile havadan Ankara'nın tüm güzelliklerini göreceksiniz. Hiçbir çevre kirliliği olmayacak. Müjde mahiyetinde söylüyorum. Bu teleferik hattı ücretsiz olacak. İşte hizmet anlayışı budur. Ankara'da hayalin ötesine geçerek, metroyu teleferik ile teleferiği Şentepelilerle buluşturduk” şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, teleferik hattı ile bilgiler vererek sürdürdüğü konuşmasının ardından açılış kurdelesini hep birlikte kestiler.

 

 

TELEFERİK HATTI'NIN İLK ETABI 1 YILDIR HİZMET VERİYOR

2 etap olarak, aşama aşama yapım çalışmaları tamamlanarak birbirleriyle bağlantıları sağlanan teleferik sisteminin tamamında maksimum yükleme test sürüşleri uluslararası akredite edilmiş kuruluşların gözetiminde yapılması ve işletim ruhsatının alınmasının ardından hizmete hazır hale getirildi.

Yayın Tarihi: 21.05.2015
Okunma Sayısı: 12281