TELEFERİK HİZMETLERİ

TELEFERİK HİZMETLERİ

DUYURU

Mimarlar Odası tarafından 2013 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne açılan dava sonuçlanmış olup mahkemenin imar planının iptaline karar vermesi sebebiyle yeni bir düzenleme yapılana dek teleferik işletmemiz süresiz olarak kapatılmıştır.

Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması adına ulaşım hizmetimiz, aynı güzergâhta 271 numaralı hatta konulacak ek otobüs seferleri ile sürdürülecektir.  

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 

Toplu taşıma amaçlı teleferik Türkiye’de ilk defa Ankara'da yapılmıştır.

Yenimahalle–Şentepe arasına yapılan teleferik sistemi için Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.02.2012 tarih ve 172 kararı gereği 15.08.2012 tarihinde ihaleye çıkılmış olup teknik görüşmeler sonucunda güzergah ve sistem netleştirilmiştir. 26.03.2013 tarihinde ihalesi yapılan işin yüklenici firması ile 14.05.2013 tarihinde sözleşmesi imzalanarak yapımına başlanan hattın açılışı 17.06.2014 tarihinde yapılarak yolcu taşınmasına başlanmıştır.


Yenimahalle–Şentepe Teleferik Sistemi Tek Yönde

  • Yenimahalle metro istasyonunda başlayan ve Şentepe merkezine kadar olan hat ile, havadan 2400 kişi/saat kapasiteli toplu taşıma sağlanmaktadır.

  • Yenimahalle-Şentepe arasında 4 duraklı 106 kabinin aynı anda hareket edebileceği teleferik sisteminin uzunluğu  3.257 metredir.

  • Her kabin 15 saniyede bir istasyona girmekte ve minimum 13.5 dakikada 200 metrelik kot farkı ve yaklaşık 3.257 metrelik mesafe aşılmaktadır.

  • Teleferik Sistemi, Yenimahalle metro istasyonu ile Şentepe merkezini bağlamış olup, metrodan çıkan yolcuları beklemeden kısa sürede Şentepe’ye ulaştırmaktadır.

  • Ankara’da metro ile senkronize çalışan teleferik sistemi trafiğin rahatlamasına yardımcı olarak yollara ek yük bindirmemektedir.

  • Engelli, yaşlı, çocuk ve her kesim tarafından rahatlıkla kullanılmaktadır.

 

TOPLAM HAT UZUNLUĞU: 3.257 metre

 

YENİMAHALLE–ŞENTEPE TELEFERİK HATTI

 

Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı