BAŞKENT'TE MOBİL BİLET (CEP BİLET) DÖNEMİ BAŞLADI...

BAŞKENT'TE MOBİL BİLET (CEP BİLET)  DÖNEMİ BAŞLADI...

-TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA CEP TELEFONU BİLET GİBİ KULLANILMAYA BAŞLADI

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, OTOBÜS, RAYLI SİSTEMLER VE TELEFERİK HATLARINDA KULLANILABİLECEK MOBİL GEÇİŞ UYGULAMASINI HAYATA GEÇİRDİ

-EGO GENEL MÜDÜRÜ NİHAT ALKAŞ: 

“BAŞKENTLİLER VE BAŞKENT'E GELEN MİSAFİRLER ARTIK BİLET YERİNE NFC SİSTEMLİ (YAKIN ALAN İLETİŞİMİ) CEP TELEFONLARIYLA TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI KULLANACAK” 

-“MOBİL CEP UYGULAMASI SAYESİNDE GİŞE, BANKO VE BAYİ ARAMA DERDİ OLMADAN CEP TELEFONLARINA İNDİRİLEN UYGULAMAYLA VALİDATÖRLERDEN RAHATLIKLA GEÇİLEBİLECEK”

-“BAŞKENT TOPLU ULAŞIMINDA KULLANILMAK ÜZERE TÜM TEKNOLOJİK YENİLİKLERİ GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilere ve Başkent'e gelen yerli ve yabancı turistlere toplu taşıma araçlarını kullanırken büyük kolaylık sağlayacak ANKARAKART Mobil Cep (CEP BİLET) uygulamasını hayata geçirdi. 

EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, otobüs, raylı sistemler ve teleferik hatları ile özel toplu taşıma araçlarında kullanılabilecek mobil geçiş uygulamasını Mobil Bilet  (CEP BİLET) uygulamasının, vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacağını söyledi. 

MOBİL BİLET İLE HIZLI GEÇİŞ

ANKARAKART Mobil Cep uygulamasını için düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, kent içi toplu taşıma da EGO’nun son teknolojik yenilikleri kullanmaya devam edeceğini söyledi. 

Başkent'te otobüs, raylı sistemler ve teleferik hatlarında ANKARAKART ve temassız kredi kartlarını kullanarak validatörlere geçiş yapabilen yolcuların,  bundan sonra bu iki karta alternatif olarak cep telefonlarıyla da geçiş yapabileceğinin altını çizdi.  

Mobil Bilet ( CEP BİLET)  sayesinde özellikle Ankara’ya gelen ziyaretçilerin ‘ANKARAKART’ı nereden alacağım?’ ya da ‘ANKARAKART’a nereden bakiye yükleteceğim?’ sıkıntısı yaşamayacağını ifade eden Genel Müdür Alkaş, sistem hakkında şu bilgileri verdi: 

Yolcularımız, cep telefonlarındaki NFC (yakın Alan İletişimi) özelliğini açarak, www.ankarakart.com.tr sitesine girerek uygulamayı cep telefonlarına indirmeleri, bir sonraki aşamada ise banka kartından sanal karta bakiye yükleme yapmaları gerekiyor. Bu işlemlerin ardından yolcularımız, temassız kart okuma özelliği olan validatörlere cep telefonlarını yakınlaştırdıklarında sistem aktif hale gelecek ve sanal kartta bulunan meblağdan bir binişlik kart olan 4 TL ücreti mobil kartlardan düşülecek.” 

EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, kent içi toplu ulaşımda çağdaş, hızlı ve rahat ödeme imkanı sunan sistem sayesinde tüm yolcuların gişe, banko, bayi arama derdi olmadan sıkıntısız ulaşım yapabileceğini altını çizdi.  

MOBİL CEP UYGULAMASININ İLK YOLCUSU ALKAŞ OLDU

Tanıtım toplantısının ardından Mobil Cep sistemini EGO otobüsünde cep telefonunu kullanarak uygulamalı olarak tanıtan EGO Genel Müdürü Alkaş, ulaşımda son teknolojileri kullanarak dünyada kullanılan tüm yenilikleri Ankara’ya getireceklerini kaydederek, vatandaşların yaşamlarını kolaylaştıracak uygulamalara devam edeceklerini kaydetti.   

VATANDAŞLAR UYGULAMADAN MEMNUN

Vatandaşların birçoğu özellikle engelli çocukları ya da yakınları olanlara refakat edenler için bu uygulamanın büyük kolaylık sağlayacağına vurgu yaparken, Ankara'da öğrenci olan Hacı Hüseyin Eskiören, “Kartımızı unuttuğumuzda ya da başka bir sıkıntı olduğunda direkt cep telefonumuzla geçiş yapabileceğiz. Bu çok güzel” dedi.

Ankara dışında yaşayan Emine Soylu ise “Kızımın eğitimi için buraya geldik. Geldiğimizde de metroyu kullanabilmek için kart almak gerekiyordu. Buranın yabancısı da olduğumuzdan yükleme noktasını aramak vakit kaybına sebep oldu. Bu uygulama sayesinde kolaylıkla kendimiz yükleme yaparak kartsız geçiş yapabileceğiz. Güzel bir kolaylık” sözleriyle memnuniyetini dile getirdi.

NASIL KULLANILACAK?

Toplu taşıma araçlarında NFC Özelliği olan telefonları kullanırken; 

Telefonunuzun NFC uygulaması açılmalı,

NFC uygulamasını kullanabilmek için www.ankarakart.com.tr’de üyeliğiniz olmalı,

Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra bir adet sanal kart bölümü ekrana gelecek, bu bölüme minimum 4 adet kart alınması halinde binişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz

Yüklemeler için kredi kartı, banka kartlarınızı sisteme kayıt edebilir, sistemden sanal kartınıza bakiye işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilir ve hemen kullanabilirsiniz,

Sanal kartınıza yükleme yaptıktan sonra ulaşım ya da alışveriş butonlarından hangisini kullanmak istiyorsanız o seçeneği aktifleştirerek kullanımı sağlayabilirsiniz,

Ulaşım seçeneğini aktifleştirdiğinizde; validatöre telefonun NFC uygulaması olan bölümü yakınlaştırarak hizmetten faydalanabilirsiniz,

Bu uygulamada her bir kullanım ücreti 4 TL,

Şahsi telefon yanında olmasa dahi başka bir telefondan kullanıcı adı ve şifre yardımı ile girişlerini yapabilir ve kullanım sağlayabilirsiniz,

Kayıtlı telefon dışında başka bir telefonla giriş yapıldığında kişisel bilgilerin güvenliği nedeni ile kayıtlı telefonunuza şifre gelecektir. Şifre doğruluğunu gerçekleştirdikten sonra sırası ile işlemlere ulaşabilir aynı zamanda ulaşım hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Yayın Tarihi: 04.09.2019
Okunma Sayısı: 170254