EGO’DA ELEKTRİKLİ OTOBÜS DÖNEMİ

EGO’DA ELEKTRİKLİ OTOBÜS DÖNEMİ

Daha temiz bir çevre ve daha yaşanabilir bir dünya için çevreci enerji kaynaklarından daha fazla yararlanılması vizyonu ile yola çıkan EGO Genel Müdürlüğü çevreci filosunu elektrikli otobüsler ile güçlendiriyor. 

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz CAN ile EGO Genel Müdürü Balamir GÜNDOĞDU arasında imzalanan protokol kapsamında Avrupa’nın en çevreci otobüs filosu ödülüne sahip EGO Genel Müdürlüğü’nün otobüs filosu elektrikli otobüsler ile daha da güçleniyor.

Avrupa Birliği Tarafından Finanse Edilecek
Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA II) kapsamında Avrupa Birliği tarafından desteklen ve Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans İhale Birimi Başkanlığınca ‘Belediyeler İçin Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Pilot Ekipman Alımı Projesi’ kapsamında ihaleye çıkılacak olan elektrikli otobüslerin 2019 Ocak Ayında EGO Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesi planlanmaktadır.

Güvenli, Sessiz ve Konforlu Otobüsler
Yolcu güvenliği için bir çok teknolojik özelliklerle donatılacak olan elektrikli otobüsler, dolu batarya  ile şehir içinde  400 km menzile sahip olacaktır. Engelli kullanımına uygun ve kameralar ile canlı olarak izlenebilecek olan her bir otobüs 77 yolcu kapasitesine sahip olacaktır. Otobüsler motor veya batarya bölümlerinde çıkabilecek yangınlara karşı otomatik yangın söndürme sistemlerine sahip olacaktır.  

Çevreci Filo Genişliyor
Avrupa’nın En Çevreci Otobüs Filosu ödülüne sahip olan EGO Genel Müdürlüğü filosuna katacağı elektrikli otobüsler ile bu ünvanı pekiştirecektir. Alınacak her bir elektrikli otobüs dizel otobüslere göre %99 oranında daha az CO² salacak olup yılda 450 ton karbon salınımı bu sayede engellenecektir. Elektrikli otobüsler ortalama olarak dizel otobüslere göre %50, CNG’li otobüslere göre %40 oranında tasarruf sağlaması planlanmaktadır. 

“Yenilenebilir Enerji Vizyonunu Destekliyoruz”
EGO Genel Müdürü Balamir GÜNDOĞDU “Sayın Cumhurbaşkanımızın yenilenebilir enerji kaynaklarının her alanda kullanımına yönelik verdiği destek kapsamında bu projeye ortak olduklarını belirterek Türkiye’nin elektrikli otomobil vizyonu çerçevesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Doç. Dr. Mustafa TUNA öncülüğünde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik projelere ağırlık verileceğini açıkladı ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz CAN’a ve tüm proje çalışanlarına emeklerinden dolayı teşekkür etti.

 

Yayın Tarihi: 13.06.2018
Okunma Sayısı: 6603