ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ELEKTRİKLİ BİSİKLET ŞARJ ÜNİTESİ KURULUMU’NA DEVAM EDİYOR

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ELEKTRİKLİ BİSİKLET ŞARJ ÜNİTESİ KURULUMU’NA DEVAM EDİYOR

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından koordine edilen ve EGO Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Smart Ankara Projesi kapsamında temin edilen 408 adet elektrikli bisiklet için şarj ünitesi kurulum çalışmaları devam ediyor. EGO Genel Müdürlüğü, 34 farklı lokasyona şarj istasyonu kuracak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentte çevreci, konforlu ve sürdürülebilir ulaşım için çalışmalarını sürdürüyor.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından koordine edilen ve EGO Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Smart Ankara Projesi kapsamında temin edilen 408 adet elektrikli bisiklet için şarj ünitesi kurulum çalışmaları devam ediyor.

34 FARKLI LOKASYONA 408 ADET ŞARJ ÜNİTESİ KURULACAK

Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı (SKUP) hazırlanması ve Elektrikli Bisiklet Paylaşım Sistemi'nin kurulması amacıyla EGO Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar ile daha önce 6 noktaya şarj ünitesi kurularak test edilmişti. Şimdi ise daha gelişmiş ve üst model versiyona sahip şarj istasyonlarının Botanik, Macunköy, Ulus, Gençlik Parkı Gar girişi, Atatürk Kültür Merkezi, Bahçelievler, Bilkent, Koru metro istasyonları ile Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde kurulum ve montajı gerçekleştirildi.

Kentte otomobil kullanımının azaltılmasına ve karbon emisyonunun düşürülmesine katkı sağlanması amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında EGO Genel Müdürlüğü, tüm şarj istasyonlarının montajını kısa süre içerisinde tamamlayacak.

ÇEVRE DOSTU ELEKTRİKLİ BİSİKLETLER BAŞKENT YOLLARINA ÇIKMAK İÇİN GÜN SAYIYOR

Elektrikli Bisiklet Paylaşım Sistemi’nin ulaşımı kolaylaştırmanın yanı sıra şehir trafiğini de azaltarak çevre kirliliğini en aza indireceğini söyleyen EGO Genel Müdür Yardımcısı Zafer Tekbudak, “Smart Ankara Projesi, şehrimizi modern, çevre dostu ve etkili ulaşım ağıyla buluşturmak için önemli adımlar atıyor. Proje kapsamında 408 adet yeni elektrikli bisikletin temini yapılmıştı. Şimdi ikinci aşamaya geçilerek 34 farklı lokasyonda toplam 408 adet şarj ünitesinin montajı planlamış ve istasyon kurulum çalışmaları başlamıştır. EGO’nun yeni Bisiklet Paylaşım Sistemi diğer ulaşım modlarıyla entegre bir deneyim sunacak. Otobüs ve metro ile başlayan yolculuklar bisiklet ile tamamlanabilecek ve şehir içi ulaşım daha esnek ve etkili hâle getirilebilecek. Elektrikli bisiklet projesi kapsamında hazırlan bisiklet kiralama uygulaması QR kod okutularak kiralanıp kullanılabilecek. Smart Ankara Projesi ile şehrimizi daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir geleceğe taşıyoruz” diye konuştu.

Yayın Tarihi: 22.12.2023
Okunma Sayısı: 1715