AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI BAŞLIYOR

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI BAŞLIYOR

Ankara, Avrupa Türkiye Delegasyonunun destekleriyle tüm dünyada 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen “Avrupa Hareketlilik Haftası” etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

Etkinlikler kapsamında ABB Başkanı Mansur Yavaş, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’u ağırladı. Ziyarette, iklim değişikliği başta olmak üzere birçok konu masaya yatırıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı.

Avrupa Türkiye Delegasyonunun destekleriyle “Çeşitlendirerek Devam Et” sloganıyla tüm dünyada 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında bir araya gelen Yavaş ve Landrut iklim değişikliği ile ilgili birçok konuyu masaya yatırdı.

YAVAŞ: “DÜŞÜK EMİSYON DEĞERLERİNE SAHİP OTOBÜSLERİMİZİ HİZMETE SUNDUK”

Görüşmede, şehirdeki emisyon oranlarının azaltılmasına yönelik yürüttükleri çalışmalar ve projeler hakkında bilgi veren ABB Başkanı Yavaş, “Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında, kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye teşvik etmek amacıyla Avrupa Hareketlilik Haftası’nı kutluyoruz. Bu yıl da dünya genelinde 44 ülkeden, 2140 katılımcı ve Türkiye’den ise 180 yerel otorite ‘Çeşitlendir ve Devam Et’ teması ve ‘Şehrini Kucakla’ sloganıyla Avrupa Hareketlilik haftasına katılım sağlayacak” dedi.

Paris İklim Anlaşması’nın onaylanmasının ardından iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması ve sera gazı emisyonlarının azaltılması için önlemler alınmasının zorunlu hâle geldiğini vurgulayan Yavaş, şöyle konuştu:

“Şehirlerdeki emisyon oranlarının azaltılmasına yönelik bizlerde çeşitli çalışmalar yapmakta, projeler yürütmekteyiz. Şehirdeki emisyon artışlarının en önemli sebeplerinden birisi ulaşım araçlarından yayılan kirletici gazlardır. Bizlerde toplu ulaşım araçlarının tercih edilmesi için filomuzu yeniliyoruz. Bu kapsamda yüzde 90’ı doğal gazlı olan otobüslerimizi teslim alarak Ankaralı hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Düşük emisyon değerlerine sahip otobüslerimizi, toplu ulaşım ağımıza eklerken hem çevre dostu bir ulaşım filosu oluşturuyor hem de vatandaşlarımıza sağlıklı, çevreci, ekonomik ve hızlı ulaşım imkânı sağlıyoruz. Bu proje Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından ‘En İyi Ulaşım Projesi’ ödülünü almıştır. Ayrıca, Avrupa Birliği hibesiyle 2021 yılında sıfır emisyonlu ve tamamen elektrikle çalışan 3 adet otobüsümüzü de toplu ulaşım filomuza katmış bulunuyoruz. Bunun yanında 2006 model 6 adet dizel otobüsümüz de Belediyemiz iştiraki olan BELKA AŞ tarafından yüzde 100 elektrikli hâle dönüştürülerek vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.”

“KARBON EMİSYONUNUN AZALTILMASINA KATKI SAĞLAYAN HER BİR VATANDAŞIMIZA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM”

Raylı sistemler alanında Dikimevi-Natoyolu Metro Hattı, proje ihalesine çıkılan 3 yeni metro hattı ve Park Et Devam Et projeleri hakkında da bilgi veren Yavaş, şöyle devam etti:

“Daha önce Ankara’mızda hiç bulunmayan bisiklet yolları için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ankara Bisiklet Stratejisi ve Master Planı’na göre Ankara’mıza 2040 yılına kadar 275 kilometre uzunluğunda, 87 güzergâhtan oluşan bisiklet yolu kazandırmış olacağız. İklim, çevre ve ulaşım konusunda iş birliği yaptığımız en önemli paydaşlarımızdan birisi de Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’dur. Kent içi ulaşımda karbon ayak izini azaltmaya katkı sağlamak amacıyla vatandaşlarımızın, sağlıklı ve doğayı koruyan ulaşım yollarını tercih edeceğine inanıyorum. Bu bağlamda toplu taşıma, bisiklet yolu ve yürüyüş yollarını kullanarak, karbon emisyonunun azaltılmasını sağlayan her bir vatandaşımıza bireysel katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Avrupa Hareketlilik Haftası’nda gerçekleştirilen tüm çalışmaların sadece bu haftaya özel olmaması ve her bir vatandaşımızın sürdürülebilir ulaşımı yaşam tarzı haline getirmesini ümit ediyorum. 16-22 Eylül tarihleri arasında, bir hafta boyunca gerçekleştirilecek 2022 yılı Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerine tüm hemşehrilerimizi davet ediyor, başta Sayın Büyükelçi olmak üzere katkıda bulunan herkese teşekkür ediyor, başarılı bir hafta olmasını diliyorum.”

LANDRUT: “ABB KİLİT ORTAKLARIMIZDAN BİRİSİ”

İklim değişikliği ile ilgili hem kent yönetimlerinin hem de vatandaşların çaba göstermeleri gerektiğini vurgulayan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ulaştırma özellikle de kentsel ulaşım aslında karbondioksit emisyonlarının artışına katkıda bulunan faktörlerden bir tanesi. Maalesef hâlen bu emisyonlarda artış olduğunu görüyoruz. Avrupa Birliği’ne baktığımızda toplam enerji kullanımımızın yüzde 25’ini ulaşım, özellikle kentsel ulaşım oluşturuyor. Hem kent yönetimlerinin hem de vatandaşların bu yönde çaba göstermesi gerekiyor. Güvenli bisiklet yollarının, yürüyüş yollarının ve toplu taşımanın geliştirilmesi ve vatandaşların bu haftanın dışında başka zamanlarda da bu seçeneklerin kullanımının sağlanması yönünde farkındalığın artırılması gerçekten çok önemli. Ankara Büyükşehir Belediyesi bizim iş birliğimizde bu dönüşümü ve değişimi sağlaması açısından kilit ortaklarımızdan birisi. Zaten bu dönüşümün değişimin de itici güçlerinden bir tanesi. Dolayısıyla sizin böylesine değişime katkıda bulunmanız ve bu çalışmaların içinde yer almanızdan dolayı çok mutluyuz. Umuyoruz ki bizim katkılarımızda faydalı olacaktır.  Akıllı hareketlilik, akıllı mobilite ve kentsel hareketlilik planlarının yapılması bu çalışmalarınız da umuyoruz ki biz de katkıda bulunabileceğiz.”

Yayın Tarihi: 19.09.2022
Okunma Sayısı: 1587