EGO ÇANKAYA MUHTARLARINA ‘KIZILAY-DİKMEN METRO HATTI’ PROJESİNİ ANLATTI

EGO ÇANKAYA MUHTARLARINA ‘KIZILAY-DİKMEN METRO HATTI’ PROJESİNİ ANLATTI

EGO Genel Müdürlüğü, katılımcı belediyecilik anlayışı doğrultusunda Çankaya bölge muhtarları ve semt dernekleri ile bir araya gelerek “Kızılay-Dikmen Metro Hattı Projesi” hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş’ın başkanlık ettiği ve görüş alışverişinde bulunulan toplantıda hattın ekonomik fizibilitesi, yolcu kapasitesi, yatırımın kentsel bütünleşmeye katkısı ve Ulaştırma Bakanlığı projelendirmelerinde yer alıp almadığı konuları masaya yatırıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te raylı sistemler ağını genişletmeye hız kesmeden devam ediyor.

Kent yönetiminde katılımcı belediyecilik anlayışı doğrultusunda ‘ortak akla’ önem veren EGO Genel Müdürlüğü, Çankaya ilçesi bölge muhtarları ile semt derneklerinin temsilcilerine “Kızılay-Dikmen Metro Hattı Projesi”ni anlattı.

ALKAŞ: “BİZ ULAŞIMI SADECE ULAŞIM OLARAK GÖRMÜYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen değerlendirme toplantısında; muhtarlar ve semt derneklerinin temsilcileriyle de bir araya gelen EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, projeye ilişkin önemli bilgiler verdi.

Muhtarların ve semt derneklerinin görüşlerinin alındığı toplantıda Kızılay-Dikmen Metro Hattı’nın ekonomik fizibilitesi, yolcu kapasitesi, yatırımın kentsel bütünleşmeye katkısı ve Ulaştırma Bakanlığı projelendirmelerinde yer alıp almadığına yönelik proje detayları hakkında bilgi veren Alkaş, şöyle konuştu:

Kısıtlı kaynakların rasyonel kullanımı ilkesi çerçevesinde belediyemiz kaynaklarının verimli kullanılabilmesi ve doğru yatırım kararlarının alınabilmesi için Dikmen Metrosu’na ilişkin istişare toplantıları düzenleyeceğiz. Bugün bir başlangıç yaptık ve bu süreç devam edecek. Muhtarlardan gelen görüş ve önerileri dikkate alacağız. İkinci istişare toplantımızı ise şehir plancıları, bilim insanları ve meslek odalarıyla gerçekleştireceğiz.EGO Genel Müdürlüğü olarak biz ulaşımı sadece ulaşım olarak görmüyoruz. Ulaşımla bölgenin sosyolojik altyapısını, makro formunu, imar durumu değerlerini de yeniden yapılandırıyoruz ve sosyalleştiriyoruz. Her şey Ankaralı hemşehrilerimiz için Ankara'mız için. Bizim misyonumuz, Ankara’mızı hak ettiği seviyeye getirmek. Bunu da hep birlikte bugünkü gibi istişare ederek ortak akılla gerçekleştireceğiz.

MUHTARLAR’DAN PROJEYE TAM DESTEK

Çankaya bölgesi muhtarları Dikimevi-Kızılay Metro Projesi ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

-Sibel Kılıç (Akpınar Mahallesi Muhtarı): “Bu projeyi duyunca çok heyecanlandım. Dikmen’de nüfus çok kalabalık ve ulaşımda çok sıkıntı yaşıyoruz. Metro hattının bize çok faydası olacak. Mahallemiz yokuşlarla dolu bu da insanları ulaşımda çok mağdur ediyordu. Bu projeyi duyunca çok mutlu olduk.”

-Özgür Özdemir (Harbiye Mahallesi Muhtarı): “Ulaşımda metro bir şehri modernleştiren bir kaynağa sahip. Dikmen hala minibüs kültürüyle devam ediyor. Bu projeye biz de desteğimizi sürdüreceğiz. En sağlıklı ve modern bir ulaşım olan metronun yaygınlaştırılmasının Ankara’yı başka noktaya taşıyacağına inanıyorum.”

Yayın Tarihi: 25.11.2021
Okunma Sayısı: 5678