BAŞKENT'TE KAREKOD ANKET DÖNEMİ BAŞLADI

BAŞKENT'TE KAREKOD ANKET DÖNEMİ BAŞLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, şeffaflık ve katılımcılık anlayışı ile yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Başkent’te ulaşımın daha konforlu ve güvenli olması, yeşil alanların da daha temiz olması için “Karekod Anket” uygulamasını hayata geçirdi. Vatandaşlar, toplu taşıma araçları, raylı sistemler ve parklara yerleştirilen karekodları okutarak yaşadıkları kentte beklenti, talep ve şikayetlerini ankete katılarak iletebilecek. 

Ankete katılabilmek için Başkent Mobil uygulamasının akıllı cep telefonlarına indirilmesi gerekiyor.

Büyükşehir Belediyesi, şeffaflık ve katılımcılık anlayışı doğrultusunda Başkentlileri kent yönetiminde söz sahibi yapacak çalışmalara imza atmaya devam ediyor.

Başkent’te ulaşımın daha konforlu ve güvenli olması başta olmak üzere yeşil alanların temizliği ve korunması konularında vatandaşların görüşüne başvuran Büyükşehir Belediyesi “Karekod Anket” uygulamasını hayata geçirdi.

METRO, OTOBÜS VE PARKLARDA KAREKOD DÖNEMİ

Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek akıllı kent uygulamalarını Başkentlilerle buluşturan Ankara Büyükşehir Belediyesi, EGO Genel Müdürlüğüne ait toplu taşıma araçları, raylı sistemler ve rekreasyon alanlarına karekodlar yerleştirdi.

Başkent Mobil uygulamasını akıllı cep telefonlarına indiren vatandaşlar bundan sonra “Karekod Anket” butonuna tıklayarak ankete katılabilecek. Sürücülerin tavır ve davranışlarından  otobüslerin temizliğine, konfor ve güvenlikten parkların temizliğine kadar pek çok başlığın yer aldığı ankete katılan vatandaşlardan bu başlıkları 1 ila 5 arasında puanlaması istenecek.

HEDEF DAHA YAŞANABİLİR BİR BAŞKENT

Daha yaşanabilir bir başkent için karekodlu anket çalışmasını başlattıklarını ve bu sayede Başkentlilerin talep, öneri, şikayet ve beklentilerini daha hızlı şekilde görebileceklerini belirten EGO Genel Müdürlüğü Otobüs İşletme Daire Başkanlığı 4 Bölge İşletme Şube Müdürü Süleyman Çakır, şu bilgileri paylaştı:

Başkent Mobil uygulamasında karekod içeren ve araç plakasına tanımlı anket çalışmasına Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın yönlendirmesi ile başladık. Bu uygulamaya Başkent Mobil üzerinden karekod anket butonunu tıklayarak ulaşabiliyoruz. Bu uygulamada sürücülerimizin yanı sıra aracın temizlik, konfor, güvenlik, aracın ısıtma ve soğutmasına ilişkin konu başlıkları bulunuyor. Yolcularımız bu ankete katılarak görüşlerini, talep ve şikayetlerini bildirebilirler. Bu anket ile vatandaşlarımızdan gelen veriler doğrultusunda en kısa sürede daha iyi, daha verimli, daha rahat, daha sağlıklı ve daha güvenli bir ortamda seyahat imkanı amaçlanmaktadır.

Uygulamanın yeni başladığını ifade eden EGO 4 Bölge’de görev yapan otobüs sürücülerinden İlyas Kahraman da düşüncelerini, “Gayet güzel bir uygulama oldu. Günümüzde teknolojiyi kullanarak otobüslerimiz için sürücü arkadaşlarımız için yapılan eleştiriyi görmek adına çok güzel bir uygulama olmuş. Vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” sözleriyle dile getirdi.

KAREKOD ANKETİNE İLGİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Sürdürülebilir hizmetlerde kaliteyi artırmak amacıyla düzenlenen karekod anketine katılan vatandaşlar, görüşlerine önem verilmesinden dolayı  Büyükşehir Belediyesine şu sözlerle teşekkür ettiler:

-Sanem Buser: “İstanbul’dan geldim. Bence çok güzel bir fikir. Çünkü otobüse binerken bazen trafikte sürücü ile sorunlar yaşayabiliyoruz. Geri dönüş verebilmemiz için çok güzel, pratik ve teknolojik bir uygulama olmuş. Karekod kullanılarak yapılması da ayrıca hoşuma gitti.”

-Vedat Uygun: “Toplu taşıma araçlarını kullandığımız için temizliği, güvenliği, şoförün yaklaşımı bizim için önemli. Bunlarla ilgili görüş bildirmemiz yerinde olmuş. Teşekkür ederiz.”

-Naz Gülen: “Özellikle şu salgın döneminde temizlik konusunda başarılı bir uygulama olmuş. Otobüslerin temizlik durumunu bildirebilmemiz için güzel bir uygulama.”

-Tanem Çaylak: “Salgın döneminde temizlik çok hassas bir konu. Sadece temizlikle ilgili değil herhangi bir sorun yaşadığımızda bildirebiliyor oluşumuz çok güzel.”

Yayın Tarihi: 04.11.2021
Okunma Sayısı: 6283