EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ONAYI ALINMADAN ANKARAKART SATIŞ BEDELİNİN ARTIRILMASINA İLİŞKİN DUYURU

EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ONAYI ALINMADAN ANKARAKART SATIŞ BEDELİNİN ARTIRILMASINA İLİŞKİN DUYURU

Toplu taşıma araçlarının elektronik ücret toplama işlemlerini yürüten E-Kent firması, EGO Genel Müdürlüğümüzün onayını almadan ANKARAKART satış bedelini 7 TL’den, 8.5 TL’ye yükseltmiştir.

Firma, EGO Genel Müdürlüğü ile Mart 2013 yılında yaptığı Elektronik Ücret Toplama sözleşmesine istinaden, izin almadan tek taraflı olarak bu artışı gerçekleştirmiştir.

E-Kent Firması bu yıl içerisinde, sözleşmenin ilgili maddesini ve yıllık ÜFE artış oranını gerekçe göstererek ANKARAKART satış bedelinin artırılmasını EGO Genel Müdürlüğü’nden talep etmiştir. Yapılan değerlendirmede, hem geride kalan yedi yıllık süreçte yapılan zam oranları (2014 yılında ANKARAKART satış bedeli 5 TL’den satışa çıkarılmış, daha sonraki yıllarda önce 5.5 TL’ye, sonra 6 TL’ye ve 2019 yılında da 7 TL’ye çıkartılmıştır),  hem de talep edilen zam oranının dengesizliği, ayrıca pandemi süreci nedeniyle vatandaşlarımızın yaşadığı ekonomik sıkıntılar da dikkate alınarak, artış talepleri kabul edilmemiştir.

EGO Genel Müdürlüğü olarak E-Kent firmasınca ANKARAKART satış bedeline yapılan zam kararına onay vermediğimizi kamuoyunun bilgisine saygıyla duyuruyoruz.

Yayın Tarihi: 25.10.2020
Okunma Sayısı: 10360