BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ…

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ…

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ YÖNETİMİNDE TOPLANAN BELEDİYE MECLİSİ’NDE EGO OTOBÜSÜ ALIMINA İLİŞKİN KREDİ TALEBİ GÖRÜŞÜLDÜ

-TÜM PARTİ GRUPLARI KREDİ İÇİN ONAY VERECEĞİNİ AÇIKLADI

-USULDE HUKUKİ BİR SIKINTI YAŞANMAMASI İÇİN KONUNUN PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA TEKRAR GÖRÜŞÜLEREK, MECLİS’İN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRILMASI KARARLAŞTIRILDI

-BAŞKAN MANSUR YAVAŞ:

“BENİM ÖNCELİĞİM HALKIN SAĞLIĞI, HALKIN GÜVENLİĞİ”

“TOPLAM 439 MİLYON LİRA PARA ÖLÜ YATIRIMLARA GİTMİŞ. 586 OTOBÜS ALMAKTAN MAHRUM KALMIŞIZ”

“HALK KARDA KIŞTA, GÜNEŞ ALTINDA OTOBÜS BEKLERKEN, ÇİLE ÇEKERKEN BEN NE DİNOZORA PARA HARCARIM NE DE BAŞKA BİR ŞEYE”

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Aralık ayı olağan toplantılarının sonuncusu Başkan Mansur Yavaş yönetiminde gerçekleşti.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda; EGO Genel Müdürlüğü’nce ‘245 adet CNG’li otobüs ve 28 adet dizel otobüs alımı ile 2 adet dolum istasyonu yapımı projesi’ için 60 milyon Euro’ya kadar dış kredi kullandırılmasının uygun görülmediği Plan ve Bütçe Komisyonu raporu görüşüldü.

Toplantıda AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti grup başkanları Ankara’nın faydasına olacak bütün kararlara olumlu bakacaklarını ifade ederek, bu gündem maddesi için de kabul oyu kullanacaklarını belirtti.

Oylama öncesinde kabul oyu için muhalefet partisi temsilcilerine teşekkür eden Başkan Yavaş, “Belediyenin toplam borcu 8,5 milyar TL. Öncelikle buradan başlamak istiyorum” diyerek, krediyi neden istediklerini anlattı. Muhalefet partilerinden yapılan eleştirilere cevap veren Başkan Yavaş, “Ankara’nın hayrına olan bu kararınız için sizleri tebrik ediyorum ve emeği geçen herkese tek tek teşekkür ediyorum” dedi.

“BORÇLANALIM DA BİR AN EVVEL BURALARI YAPALIM”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kredi isteme nedenlerini anlatırken şu ifadeleri kullandı:

Ben geldim 8,5 milyar TL borç. 52 milyon lira sizin harcadığınız paranın faizini ödüyorum. O yetmiyor 10 milyon lira yıllık metrolara öderken, şimdi aylık 15 milyon lira ödüyoruz. Yani yılda 120 milyon lira ödüyoruz. O da yetmiyor geçmiş döneme ait 400 milyon lira SGK borcu var. Bunların hepsi gelmiş tepemize çökmüş. Siz benden geçmiş yıllardaki aynı performansı istiyorsunuz. AK Parti ve MHP grubuna söyleyeceklerim şudur; ‘Bize borçlanma getirdiniz’ diyorsunuz. Borçlanma getirmenin sebepleri neydi? Hatırlarsınız, Çayyolu’nda kavşak yapılan yerde trafik kazaları oluyordu. Ankara Bulvarı’nın devamı olan Etimesgut ve Sincan ilçelerini bağlayan İstasyon Caddesi alternatif bulvar projesi, acil olduğu için getirildi. Yoksa beş sene sonra da yapabilirdik değil mi? Dumlupınar Bulvarı üzerinde olan Konutkent girişi, Başkent Üniversitesi önü şimdi yaptığımız yer, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı ile Dumlupınar Bulvarı’nı bağlayan Şaşmaz Sanayi Sitesi’ndeki yer. Buralar hep insanların çile çektiği yerler. Üç sene sonraya bırakıp değil de bırakın borçlanayım da bir an evvel buraları yapalım. Oralarda ölüm kalım olmasın. Köylerde seçim öncesi yapılan ve boşa giden ve şimdi hiç yapılmasaydı daha iyi olacak durumda olacak yolların acil tamiri için 700 milyon lira istiyoruz. Diyorlar ki eski müteahhitlerin borcunu ödeyin bir de işçilerin alacaklarını ödeyin deyip 700 milyon liralık talebi 400 milyon liraya düşürüyorsunuz ama buna rağmen yapacağız. İstasyon Caddesi’ni de taleplerin hepsini de yapacağız.

“KONU CAN GÜVENLİĞİ”

Kredi talebini istemelerinin başka nedenleri olduğunu da belirten Başkan Yavaş, “Akşama kadar Mavi Masa’yı kendim takip ediyorum. En fazla şikayet EGO’dan. Birtakım eksiklikler var. Otobüs sayısı gerçekten düşmüş. Günlük 30-40 otobüsümüz tamire bakıma gidiyor. Dolayısıyla bunlara yapılan masraf da fazla. Can güvenliği var. Bütün dünyada otobüs yaşı ortalama 6 iken bizde 10. Aralık ayından sonra 11 olacak. Dolayısıyla çok acil bir durum var. Uygun bir kredi buluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki, ‘Bizden para istemeyin, yurt dışından kredinizi bulun.’ Biz de bulduk. 1 milyon avro da hibesi var, artı 2 yıl gecikmeli ödemesi var ve 10 yıl vadeli. Türkiye’de böyle bir kredi yok. Belediyeyi iki bin otobüsle bulsaydık da ihtiyaç olmasaydı. Otobüsleri devreden çıkartıp yeni otobüs de istemiyoruz. Kredi istememizin bir sebebi de bu. Onun için tartışmaya gerek yok. Biz Allah nasip ederse belediyeyi toparlayacağız. 7 ayda define kazsanız o parayı bulamazsınız” diye konuştu.

“439 MİLYON LİRA PARA ÖLÜ YATIRIMLARA GİTMİŞ”

Ankara’ya hizmet konusunda bazı öncelikleri olduğunu dile getiren Başkan Yavaş, “Benim önceliğim halkın sağlığı, halkın canı ve çektiği sıkıntı. Kent Estetiği Daire Başkanlığı’ndan çıkarttım hesabı. Çeşitli heykellere harcanan para var. 342 milyon lira harcanmış. Bu rakam 457 otobüse tekabül ediyor. Saatler 7 otobüse, kediler 1 otobüse tekabül ediyor. Dinozor ve kamuflaj malzemeleri yapım işi 26 otobüs yapıyor. Bir de ANKAPARK giriş kapıları var, 95 adet otobüse tekabül ediyor. Toplam 439 milyon lira para ölü yatırımlara gitmiş. 586 otobüs almaktan mahrum kalmışız. Halk karda kışta, güneş altında otobüs beklerken, çile çekerken ben ne dinozora para harcarım ne de başka bir şeye” ifadelerini kullandı. Başkan Yavaş, konuşmasına şöyle devam etti:

Diyorlar ki; 350 milyon lira tasarruf ettiniz. Evet, daha da edeceğiz. Açık ihale yapıyoruz. Her şeyimiz şeffaf. Şirketlerin hesapları yok dediniz, onları da vereceğiz. Bütün meclis üyesi arkadaşlarım, benim 200 gün raporumu eline alıp istediği birimlerden istediği bilgiyi temin edebilir. Bunları hesap vermek amacıyla çıkarttık. Neden 350 milyon varken biz borç ödüyoruz? Niye biliyor musunuz? Delik büyük, çok büyük. 350 milyonla kapanmıyor. 350 milyonla kapanmayınca böyle ihtiyaçlara para istiyoruz.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI YAPILACAK

Yeni otobüslerin alınması için kredi kullanılırken, usulde hukuki bir sıkıntı yaşanmaması için konunun Plan ve Bütçe Komisyonunda tekrar görüşülerek, Meclis’in olağanüstü toplantıya çağırılması kararlaştırıldı.

Başkan Yavaş toplantı sonunda siyasi parti temsilcileriyle tokalaşarak, onlara tek tek teşekkür etti.

Yayın Tarihi: 16.12.2019
Okunma Sayısı: 10996