BAŞKENT’TE OTOBÜSLER KIŞA HAZIRLANIYOR…

BAŞKENT’TE OTOBÜSLER KIŞA HAZIRLANIYOR…

EGO OTOBÜSLERİ KIŞ KOŞULLARINA UYGUN HALE GETİRİLİYOR

- EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, FİLOSUNDAKİ BİN 554 OTOBÜSÜ,

1 ARALIK'TA BAŞLAYACAK ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI ÖNCESİNDE HAVA KOŞULLARINA HAZIRLIYOR

- OTOBÜSLERİN LASTİKLERİ AVRUPA BİRLİĞİ'NİN KABUL ETTİĞİ ‘KAR KRİSTALİ’ SEMBOLÜ BULUNAN VAKUMLU KIŞ LASTİKLERİYLE DEĞİŞTİRİLMEYE BAŞLANDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, kent iç toplu taşımada hizmet veren bin 554 otobüsü kış koşullarına hazırlıyor. 

1 Aralık 2019 tarihinden itibaren başlayacak olan zorunlu kış lastiği uygulaması öncesinde EGO Genel Müdürlüğü, otobüslerde bulunan yazlık lastikleri Avrupa Birliği’nin kabul ettiği “kar kristali” sembolü bulunan vakumlu kış lastikleriyle değiştirmeye başladı. 

EGO Genel Müdürlüğü Araç Bakım Onarım Daire Başkanlığı’nın Macunköy ve Bölge Müdürlüklerindeki atölyelerde aşama aşama gerçekleştirilen lastik değiştirme çalışmalarının yanı sıra otobüslerin kışlık bakımları da yapılıyor.

“GÜVENLİ VE KONFORLU YOLCULUK”

EGO Genel Müdürlüğü yetkilileri, Başkentlilerin, yağışlı, kaygan ve karlı yol şartlarında EGO otobüsleriyle güvenli ve konforlu yolculuk yapmaları için her türlü önlemi aldıklarını ifade ederek, lastik değişimleri başta olmak üzere otobüslerin, antifriz ve kalorifer bakımlarının da büyük titizlikle gerçekleştirildiğini kaydettiler.   

Lastik değişimlerinde Avrupa Birliği (AB) kriterlerinin esas alındığını belirten yetkililer, “7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşu azalan ve buna bağlı olarak frenleme mesafesi artan yaz lastiklerini, AB yönetmeliklerince kabul gören ve ‘kar kristali’ sembolünü taşıyan vakumlu kış lastikleriyle değiştiriyoruz. Araçlarımızı karlı yol şartlarına hazır hale getiriyoruz” dediler.

YEDEK ÖNLEMLER ALINIYOR

EGO otobüslerinde yapılan tüm hazırlıklara karşın, kışın olumsuz hava şartlarına karşı önlem olarak zincirli yedek araçları hazır tuttuklarını ifade eden EGO yetkilileri; yolda kalan, arızalanan araçlar için de seyyar tamir aracı, lastik onarım aracı ve kurtarıcı araçlarının hazır halde bekletildiği bilgisini verdiler.

Vakumlu lastikler uygun koşullarda ve güvenli bir ortamda saklanıp değiştirilirken, lastik değişimi sırasında iş güvenliği kurallarına da titizlikle uyuluyor.

ÖZEL ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE UYARI  

Başkentlilerin kış aylarında konforlu ve güvenli yolculuk yapmaları için her türlü tedbiri aldıklarına dikkat çeken EGO yetkilileri, özel araç sürücülerini de araçlarını kış koşullarına uygun hale getirmeleri ve yazlık lastiklerini kullanmamaları konusunda uyardı.

Yetkililer, yoğun kar yağışı halinde kent içi ulaşımda Başkentlilere daha çok Metro ve Ankaray başta olmak üzere toplu taşıma araçlarını kullanmaları tavsiyesinde de bulundular.

Yayın Tarihi: 14.10.2019
Okunma Sayısı: 9633