AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI BAŞLADI…

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI BAŞLADI…

ANKARA BİRLİKTE YÜRÜMEYE VE BİSİKLET BİNMEYE HAZIR

-BAŞKENT BİR HAFTA SÜRESİNCE ETKİNLİKLERE DOYACAK

-22 EYLÜL PAZAR GÜNÜ YAPILACAK “BÜYÜK ANKARA TURU”NDA TUNALI HİLMİ VE 7. CADDE ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILACAK

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 16-22 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN “AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI”NI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLAYACAK

-KENTLERİN VE YEREL YÖNETİMLERİN SÜRDÜRÜLEBİR ULAŞIM ÖNLEMLERİ ALMASININ TEŞVİK EDİLDİĞİ AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI İÇİN BAŞKENT ANKARA DA HAZIR

-“BÜYÜK ANKARA TURU”NA, ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ, AVRUPA BİRLİĞİ DELEGASYONU BAŞKANI CRİSTİAN BERGER VE AB ÜYESİ BÜYÜKELÇİLER DE KATILACAK

-AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ 22 EYLÜL’DE HALUK LEVENT KONSERİ İLE SONA ERECEK

-EGO GENEL MÜDÜRÜ NİHAT ALKAŞ, TÜM BAŞKENTLİLERİ ETKİNLİĞE DAVET ETTİ

-ALKAŞ:

“TÜM BİSİKLETLİLERİ VE YAYALARI BÜYÜK ANKARA TURU’NA BEKLİYORUZ”

-“22 EYLÜL PAZAR GÜNÜ ARABASIZ KENT GÜNÜ OLARAK KUTLANACAK”

“BAŞKANIMIZ SAYIN MANSUR YAVAŞ’IN BAŞKENTLİLERE ULAŞIM İLE İLGİLİ MÜJDELERİ OLACAK”

“EN GÜZEL FOTOĞRAFI ÇEKEN DÖRT KİŞİYE BİSİKLET HEDİYEMİZ OLACAK”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye teşvik eden ve her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen “Avrupa Hareketlilik Haftası” için hazırlıklarını tamamladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa Birliği Delegasyonu ortaklığında kutlanacak “Avrupa Hareketlilik Haftası” nedeniyle Başkent çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapacak.

Ankara’daki Avrupa Hareketlilik Haftası, 22 Eylül Pazar günü Anıtpark’ta ünlü sanatçı Haluk Levent’in konseri ile sona erecek.

TÜM VATANDAŞLAR DAVETLİ

EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, Büyükşehir Belediyesinin tüm kurumlarıyla birlikte bu yıl ilk defa Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerine destek vereceğini ifade ederek, bu özel günde tüm vatandaşları etkinliklere katılmaya davet etti.

Başkent’te bir hafta süresince yapılacak organizasyonlar ve etkinlikler hakkında bilgiler veren Alkaş, şöyle konuştu:

Avrupa Haraketlilik Haftası, Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından 2002 yılından itibaren yürütülüyor. Halk sağlığı ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi başta olmak üzere hareketlilik ve kentsel yaşam alanını etkilemeyi ve geliştirmeyi amaçlayan bir kampanya. Bu kapsamda belediyelerin ulaşım planlamasının ve toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması amaçlanıyor. Bu sayede vatandaşların bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım metotlarıyla seyahat etmesinin teşvik edilmesi sağlanıyor.

“BİRLİKTE YÜRÜYELİM”

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın, bu yıl 48 ülkede 2 bin 216 noktada çeşitli aktivitelerle kutlanacağının altını çizen Alkaş, “Birlikte Yürüyelim” temasıyla gerçekleştirilecek etkinliğin amacının insanları ekonomik, sağlıklı, bisikletli ve toplu taşımaya teşvik etmek olduğuna dikkat çekti.

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında motorize trafiğin kısıtlanması, bisiklet ve yayaların sürdürülebilir ulaşım aktivitelerinin kullanımının yaygınlaştırılması için yapılacak etkinlikleri anlatan Alkaş, şu bilgileri verdi:

Hafta boyunca okullarımızda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Obeziteye karşı aktif yaşam konulu bilgilendirme toplantıları yapılacak. Toplu ulaşımın önemi konusunda söyleşiler düzenleyeceğiz. Üniversitelerimizde güvenli bisiklet sürüşüyle ilgili eğitimler vereceğiz. Çocuklarımızı da unutmadık, artık bir ulaşım aracı haline gelen scooter’a binme etkinlikleri ve bununla ilgili eğitimler de vermeyi planlıyoruz. Bu kapsamda yine yaşlılarımızı EGO’nun otobüsleriyle Eymir Gölü’ne götürerek, sağlıklı yaşamla ilgili yürüyüş yaptırarak, gençlere örnek olmalarını sağlayacağız.” 

TUNALI HİLMİ VE 7. CADDE 22 EYLÜL’DE ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILACAK         

EGO Genel Müdürlüğü’nün haftanın temasına uygun olarak hazırladığı aktivitelerin ardından 22 Eylül Pazar günü Tunalı Hilmi Caddesi ve 7. Cadde’nin trafiğe kapatılacağını belirten Alkaş, “Avrupa Hareketlilik Haftası’nın son günü olan 22 Eylül’de 10.00-19.00 saatleri arasında Bahçeli 7. Cadde (Aşkaabat Caddesi) ve Tunalı Hilmi Caddesi araç trafiğine kapatılacak ve ‘Arabasız Kent Günü’ olarak kutlanacak. Pazar günü bu caddeler sadece bisikletlilerin ve yayaların kullanımına açılacak” dedi.

BİSİKLETİNİ AL GEL

EGO Genel Müdürü Alkaş, Pazar günü birçok noktada konserler, sokak sanatçıları, bisiklet tamir atölyesi, sokak sinemaları, yetişkinler, kadınlar ve çocuklar için bisiklete binme eğitimleri, en yavaş bisiklet sürme yarışması, yoga etkinliği, modern dans ile ve sokak tiyatrosu etkinleriyle dolu bir program hazırladıklarını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

Büyük Ankara Turu bu etkinliğin en önemli ayağı olacak. 22 Eylül 2019 Pazar günü saat 18.00’de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş, Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Christian Berger ve AB üyesi ülkelerin büyükelçileri, STK’lar, üniversite rektörleri ile vatandaşlarımızın katılacağı Büyük Ankara Turu yapılacak. Kortej, önde bisikletlilerle birlikte Tunalı Hilmi Caddesi’nden hareket ederek, Kennedy Caddesi, Atatürk Bulvarı, GMK Bulvarı, Dögol Caddesi, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Akdeniz Caddesi, Kazakistan Caddesi ve 54. Cadde üzerinden Aşkabaat Caddesi’ne geçilerek Anıtpark’ta son bulacak. Tüm bisikletlileri ve yayaları Ankara’nın en büyük turuna bekliyoruz. Büyük Ankara Turu’nun ardından Pazar günü saat 19.30’da Anıtpark’ta sevilen sanatçımız Haluk Levent de Başkentlilere bir konser verecek.”    

BAŞKAN YAVAŞ’TAN ULAŞIM MÜJDELERİ 

22 Eylül Büyük Ankara Turu’nun ardından Başkan Yavaş’ın Başkentlilere, ulaşım reformu ile ilgili müjdeleri olacağını ifade eden Alkaş, yeşillikler arasında, bisiklet yolları olan, yaya öncelikli bir Ankara tasarlandığını söyledi. 

Etkinlikler ve konser sırasında çekilen fotoğrafların değerlendirme sürecine tabi tutulacağını da belirten Alkaş, en güzel fotoğraf çeken üç kişiye bisiklet hediye edeceklerini belirterek, “Vatandaşlarımız gerek sosyal medyadan gerekse Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO Genel Müdürlüğü’nün resmi hesaplarını takip ederek, bu etkinliğe ilişkin ayrıntılı bilgi edinebilir” diye konuştu.

Resmi büyütmek için tıklayınız

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI SAYFASINI ZİYARET ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yayın Tarihi: 16.09.2019
Okunma Sayısı: 27883