BAŞKAN YAVAŞ İLE 100 GÜN…

BAŞKAN YAVAŞ İLE 100 GÜN…

HESAP VEREN BİR BAŞKAN MANSUR BAŞKAN

-BAŞKAN YAVAŞ’TAN VATANDAŞA EN SAYDAM KİTAP

-İLK 100 GÜNDE BANKADAKİ NAKİT MEVCUDU 160 MİLYON 401 BİN TL’YE ULAŞIRKEN, KISA DÖNEM BORÇLARI 24 MİLYON 271 BİN TL AZALDI

-8 NİSAN-16 TEMMUZ ARASINDA İSRAFLA YAPILAN MÜCADELE SONUCU BÜTÇE 136 MİLYON 579 BİN 402 TL FAZLA VERDİ

-31 MART YEREL SEÇİMLERİNDE ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLEN MANSUR YAVAŞ, 8 NİSAN’DA MAZBATASINI ALARAK BAŞLADIĞI GÖREVİNDE 100 GÜNÜ GERİDE BIRAKTI

-“HER ŞEY VATANDAŞIN GÖZÜ ÖNÜNDE OLACAK” İLKESİ VE ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI İLE YAPILAN TÜM FAALİYETLERİ KAMUOYUNA AÇIK ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİREN BAŞKAN YAVAŞ, 100 GÜNDE YAPILANLARI BİR KİTAPTA TOPLADI

-8 NİSAN-16 TEMMUZ TARİHLERİNİ KAPSAYAN VE 60 SAYFADAN OLUŞAN KİTAPÇIKTA; BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN MALİ DURUM RAPORUNDAN İNSAN KAYNAKLARINA, İCRAATLARDAN PROJELERE KADAR PEK ÇOK BAŞLIK RAKAMLARLA VE TABLOLARLA AYRINTILI OLARAK ANLATILDI

-İNTERNET VE SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA DA YAYINLANAN

KİTAPÇIK, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN BASIN YAYIN KURULUŞLARINA KADAR TÜM KESİMLERE GÖNDERİLECEK

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ KİTAPÇIĞIN ÖNSÖZÜNDE, “YÖNETİM ANLAYIŞI DEĞİŞİKLİĞİ İLE BAŞLAYAN BU SÜREÇ, ANKARA’MIZ İÇİN BİR BAŞARI ÖYKÜSÜNE DÖNÜŞECEKTİR” DEDİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, göreve başladığı 8 Nisan’dan itibaren Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan tüm faaliyetleri ve çalışmaları, “Mansur Yavaş ile 100 Gün” adlı kitapçıkta anlattı.

Şeffaf belediyecilik anlayışını tüm birimlerde hayata geçiren, ihalelerin canlı yayınlanmasını sağlayan, tasarruf tedbirlerini birer birer devreye sokan Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediyesi’nin tüm faaliyetlerini kamuoyunun gözü önünde yapma kararını adım adım uygulamaya başladı.

Online Okumak İçin Tıklayınız

Pdf İndirmek İçin Tıklayınız 

BELEDİYE NEREYE NE KADAR HARCADI?

Her şey vatandaşın gözü önünde olacak” diyen Başkan Yavaş, 60 sayfalık kitapta Büyükşehir Belediyesi’nin mali durum raporlarından insan kaynaklarına, icraatlardan projelere kadar pek çok konuda önceki döneme ait rakamlarla da aylık karşılaştırma yapıldı.

Kitapta, Büyükşehir Belediyesi’nin gelirlerinden giderlerine, banka borçlarından tasarruf kalemlerine kadar tüm bilgiler tek tek paylaşıldı. 

İSRAFLA MÜDADELE POLİTİKALARI SÜRÜYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı idareler başta olmak üzere ASKİ ve EGO Genel Müdürlüğü’nün gelir gider rakamlarının ayrıntılı olarak yer aldığı kitapçıkta, Başkan Yavaş’ın mazbatasını aldığı 8 Nisan tarihinden itibaren 16 Temmuz’a kadar olan üç aylık dönemde nereye ne kadar harcama yapıldığı tek tek anlatıldı.

8 Nisan itibariyle kısa ve orta vadeli 8 milyar 449 milyon 357 bin 33 TL borç devir alan Başkan Yavaş, kısa sürede bankadaki nakit mevcudunun 160 milyon 401 bin 372 TL’ye yükselmesini sağlarken, kısa dönem borçlarda 24 milyon 271 bin 956 TL azaltıldı.

Büyükşehir bütçesi 8 Nisan-16 Temmuz tarihleri arasında israfla yapılan mücadele sonucu 136 milyon 579 bin 402 TL fazla verdi.

METRO GELİRLERİNDEKİ AZALMANIN ETKİLERİ

Kitapçıkta, metro gelirleri tahsilat toplamı üzerinden yüzde 15 pay ayırma ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin genel bütçe vergi gelirleri üzerinden aldığı paydan yüzde 5 oranında kesinti yapılması kararının Büyükşehir Belediyesi gelirlerine olumsuz yansıyacağına dikkat çekildi.

Bu olumsuz etkinin örnek hesabının da yapıldığı kitapçıkta şöyle denildi:

2018 yılında Belediyemizin Hazine paylarından %5 kesinti yapılması halinde toplamda 208,6 milyon TL kesinti yapılmış olacaktı. 2018 yılında Bakanlık ile yapılan protokole göre Bakanlık tarafından yapılan metro hattı tahsilat toplamı üzerinden %15 kesinti yapılmak suretiyle ödeme yapılsaydı ödenecek toplam tutar 10,6 milyon TL olacaktı. 01.05.2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 30 Nisan 2019 tarih ve 1014 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2018 yılı gerçekleşmelerine göre Belediyemizden 198 milyon 43 bin 929 TL kesinti yapılacaktır. Bu da eski kesintiden yaklaşık 20 kat fazladır.

ATAMALAR VE İŞE ALIMLARDA SON DURUM

Saydam bir şekilde vatandaşa hesap verebilirlik anlayışı ile hazırlanan kitapçıkta, Başkan Yavaş’ın göreve başlamasıyla birlikte yapılan atamalar da tek tek anlatıldı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun 13 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan seçimlerin 31 Mart’ta yapılmasına yönelik kararının ardından 8 Nisan tarihine kadar Büyükşehir Belediyesi kadrolarına toplam 853 kişinin yerleştirildiğine dikkat çekilen kitapçıkta sadece 31 Mart tarihinden 8 Nisan tarihine kadar da 117 kişinin işe alındığı ifade edildi.

BAŞKENT’TEKİ İLKLER

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sahipsiz sokak hayvanlarının sorunlarına yönelik çözüm üretilmesi amacıyla Başkent’te ilk kez “1. Ankara Sokak Hayvanları Çalıştayı” düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Yavaş’ın talimatıyla ilk kez belediye olarak sokak hayvanlarıyla ilgili bir davaya müdahil olurken kitapçıkta ayrıca “2020-2024 Stratejik Planlama Çalışmaları Tanıtım Toplantısı ve Çalıştayı”nın tüm paydaşlara açık olarak gerçekleştirildiği, Başkan Yavaş’ın çağrısıyla uzun bir aradan sonra Ankara Kent Konseyi Genel Kurulu’nun toplandığı ifade edildi.

Kitapçıkta, yeni uygulamalar ise tek tek sıralandı:

-T.C. ibaresi yeniden getirildi

-Tüm birimlerin ihaleleri canlı yayınlanmaya başladı

-Dini bayramlardan sonra milli bayramlarda da toplu ulaşım ücretsiz hale getirildi

-Özel mavi otobüslerde de ANKARAKART dönemine geçiş hızlandırıldı

-Yaya önceliği uygulamaları artırıldı

-İstanbul Yolu-Ayaş Bağlantı Kavşağı ile Ayaş Yolu-Sincan OSB Önü Alt Geçidi trafiğe açıldı

-Ekonomik ömrünü tamamlayan üst geçitler kaldırıldı

-Çevreci projeler devreye sokuldu (Konut sitelerinde elektrikli şart sistemleri ve sulama amaçlı yağmur suyu toplama havuzları kurulması yönünde karar alındı)

-Araç sayıları azaltıldı, makam araçlarının çakarları söküldü ve park bahçe harcamaları minimuma indirildi

-Akyurt’a yapılacak Uluslararası Fuar Alanı’nın inşaat çalışmaları hızlandırıldı

-Öğrenci evlerinde su indirimi yapıldı

-EGO otobüslerinde öncelikli koltuk dönemine geçildi

-Memurlara Sosyal Denge Tazminatı verildi

-BELKO Vitamin Büfeleri yeniden hizmete girdi

-Asfalt katılım payı şerhleri kaldırıldı

-Belediye yemekhanesinde bürokrat-çalışan servis ayrımı kaldırıldı

-Başkan Yavaş, kendi fotoğraf ve resimlerinin duvarlara asılmasını yasakladı

-19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı görkemli şekilde kutlandı

-Amatör müzisyenlere Büyükşehir Belediyesi’nin rekreasyon alanları açıldı

-Başkent'te açık hava sinema günleri yeniden başladı

-Çevre ve Peyzaj Akademisi ile bitki yetiştiriciliği konusunda rehberlik hizmeti başladı

-Kadın çalıştayı için çalışmalara başlandı, kent genelinde anket çalışması yapıldı

-Başkan Yavaş, kadın üreticilere destek projelerini hayata geçirdi

-Sendikal baskıları kaldıran genelge yürürlüğe girdi

-Kent genelinde asfalt ve kaldırım ile bakım ve onarım çalışmaları hızlandırıldı

-Çevre ve peyzaj tasarımları ile ilaçlama çalışmaları artırıldı

Yayın Tarihi: 02.08.2019
Okunma Sayısı: 13069