OTOBÜS İŞLETME - 4. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

4. Bölge Otobüs İşletme Şube Müdürlüğü

Bölgemiz Altındağ İlçesi sınırları içerisinde olup; batısında Fatih Sultan Mehmet Bulvarı ve tarihi Akköprü, kuzeyinde Ankara çayı, doğu ve güneyinden ise Altındağ Belediyesi Fen İşleri kampüsüyle çevrelenmiştir.

 

 

Müdürlük olarak; Ankara ili, Keçiören, Altındağ, Pursaklar, Çubuk, Akyurt, Kalecik ve Yenimahalle İlçelerine bağlı Aktepe, Uyanış, Subayevleri, Altınpark, Güneşevler, Solfasol, Baraj ve Hasköy semtleri ile Varlık, İskitler, Vakıf, Kutuören, Güzelyurt, İkipınar, Sirkeli, Abadan, Karacaören, Karaköy, Güzelhisar, Altınova, Doğanoluk ve Çınar Mahallelerine hizmet vererek buralarda yaşayan vatandaşlarımızın başta Ulus ve Kızılay olmak üzere, Çankaya, AŞTİ, Beşevler gibi merkezi semtlere ulaşımlarını sağlayacak şekilde hizmet verilmektedir.

 

Müdürlüğümüzde İdari ve Yazı İşleri Şefliği, Garaj Şefliği ile Hareket Şefliği olmak üzere 3 Şeflik bulunmaktadır.

 

  • İdari ve Yazı İşleri Şefliği; dışarıdan gelen evrakların dosyalanması ve yazışmaların yapılması, araçların fenni muayenelerinin yaptırılması, araç sigorta poliçelerinin düzenlenmesi, Personel Özlük İşleri ve benzeri görevleri yürütmektedir.” Bölgemizin iş ve işlemleri 657 Sayılı Yasaya Tabi Olarak 6 Memur ile 19 adet hareket memuru, 4 adet hareket başmemuru, 10 adet Destek Hizmetleri personeli ve 452 adet şoför olmak üzere toplam 485 BELKA personeli ile yürütülmektedir.
  • Garaj Şefliği; araçların bir sonraki güne servise hazır hale getirilmesi için araçların iç ve dış temizliğinin yaptırılması ve akaryakıt ikmali işlerini yürütmektedir.
  • Hareket Şefliği; Servise verilen araçların sevk ve idare işlerini yürütmektedir. Toplu taşıma hizmeti, okulların açık ve kapalı olduğu dönemler göz önüne alınarak yapılan yazlık ve kışlık araç programı hazırlanmaktadır. Bölgemize bağlı 12 hareket noktasından toplam 101 hatta servis verilmektedir. Kışlık programda yaklaşık ortalama 2.564 servis verilmektedir. 

 

Ayrıca saat 24:00’de servisi biten Uyanış, Pınarbaşı, Gazino, Balgat, Hacıkadın, Dutluk, 23. Nisan Mah., Aktepe, Yeşiltepe, Kuyubaşı, Mecidiye, Hacıkadın, Subayevleri, Aşağı Ayrancı, Altınpark, Güneşevler, Solfasol, Örnek, Öveçler, Pursaklar Merkez ve Saray semtlerine ulaşım hizmeti sabaha kadar devam etmektedir.

 

Bölgemiz alanı içerisinde 450 m² İdari Bina, 60 m² Araç Sevk Amirliği, 150 m² Baş şoförlük, 150 m² Yemekhane, 450 m² Doğalgaz Dolum İstasyonu, 100 m² Mazot İkmal, 140 m² Yağ ve Antifriz İkmal, 18 m² Danışma, 12 m² Koruma ve Güvenlik, 257 m² Periyodik Bakım, 408 m² İvedi Onarım Atölyesi, 1063 m² Atölye Birimleri, 587 m² Araç Yıkama Fırçası olmak üzere kapalı alanları toplamı 3.845 m² dir.

 

 

 

 

Bölgemizde aynı anda 4 araca ikmal yapabilecek özelliklerde 1 adet CNG Doğalgaz Dolum istasyonu bulunmaktadır. Doğalgaz ikmali 24 saat vardiyalı çalışan 6 personelle yapılmaktadır. 

 

MÜDÜRLÜĞÜMÜZE AİT HAREKET NOKTALARI VE ADRESLERİ

HAREKET NOKTASI

ADRESİ

Pursaklar Hareket Noktası

Yavuz Bulvarı Özyel Sitesi Karşısı / Pursaklar

Solfasol Hareket Noktası

Hasköy Gülpınar Mah. 2. Cadde Pazar Yeri Yanı / Altındağ

Aktepe Hareket Noktası

Aktepe Mahallesi 32. Sokak No:5 / Keçiören

Subayevleri Hareket Noktası

Adil Sok. Sağlık Ocağı Yanı Pazaryeri Subayevleri/ Keçiören

Çubuk Hareket Noktası

Çubuk Belediyesi Otobüs Terminali / Çubuk

Altınpark Hareket Noktası

Seyfi Demirsoy Mahallesi Altınpark Caddesi / Altındağ

Uyanış Hareket

Uyanış Mahallesi Gülbaba Caddesi / Keçiören

Örnek Hareket Noktası

Örnek Mah. Sait Fuat Caddesi / Altındağ

Akyurt Hareket Noktası

Kalaba Mah. Çubuk Cad. No: 170 / Akyurt

Vakıf Hareket Noktası

Karacaören Mah. Şeftali Sok. No: 11 / Altındağ

Saray Hareket Noktası

Dumlupınar  Mah. Tifticiler Kümeevleri No: 29 / Çubuk

Kuzey Ankara Hareket Noktası

Baraj Mah. Selçukbey Cad. No:15 / Altındağ

 

 

ARAÇ PARKIMIZ

MARKASI

MODELİ
ADETİ

MERCEDES 0 345

1999
7

MAN LİON'S CLASSİC

2007
94

MAN LİON'S CLASSİC

2009
51

MAN LİON'S CLASSİC

2010
44

MAN LİON'S CLASSİC

2011
11

MAN LİON'S CİTY G

2012
16

MERCEDES (Conectog)

2012

24

MERCEDES (Conectog)

2013

20

MAN LİON'S CİTY G

2013

25

TOPLAM

292
 KİRALIK   6
 NOSTALJİ ARACI  

1

TURİSTİK GEZİ ARACI

 

30

GENEL TOPLAM

 

329

 

Otobüs Hizmetleri

Otobüs İşletme Dairesi Başkanlığı