BAŞKENT’TE “AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI” KUTLANDI

BAŞKENT’TE  “AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI” KUTLANDI

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DESTEKLEDİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ DELEGASYONU İLE TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ TARAFINDAN DÜZENLENEN “AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI” ETKİNLİKLERİNİN ADRESİ BAHÇELİEVLER 7. CADDE OLDU 

-ETKİNLİKLER KAPSAMINDA, BAHÇELİEVLER 7. CADDE SAAT 10.00-15.00 ARASI ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILARAK BİSİKLETLİLERE VE YAYALARA TAHSİS EDİLDİ

-ETKİNLİĞE ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILARAK, 7. CADDE BOYUNCA PEDAL ÇEVİRDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği, Avrupa Birliği Delegasyonu ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Avrupa Hareketlilik Haftası” etkinlikleri kapsamında Bahçelievler 7. Cadde’de (Aşkaabat Caddesi) bisiklet turu düzenlendi.

Her yıl 16- 22 Eylül tarihlerinde dünyanın çeşitli kentlerinde kutlanan “Avrupa Hareketlilik Haftası” sebebiyle düzenlenen etkinlik ile Bahçelievler 7. Cadde, 10.00-15.00 saatleri arasında araç trafiğine kapatılarak yayalara ve bisikletlilere tahsis edildi.     

ETKİNLİĞE ÇOK SAYIDA DAVETLİ, BİSİKLETLERİYLE KATILDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde Ankara’da ilk kez gerçekleşen etkinliğe, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Gökşin, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Ankara’daki büyükelçiler, Türkiye Bisiklet Federasyonu Temsilcisi Murat Yumrutaş ve çok sayıda davetli katılarak bisikletleriyle 7. Cadde boyunca pedal çevirdi.

Etkinlikte konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, ulaşımda çeşitlendirmenin önemli olduğuna vurgu yaparak “Daha fazla yürüyelim. Daha fazla bisiklete binelim. Toplu taşım araçlarını daha fazla kullanalım. Metromuzda ve otobüsümüzde bisikletimize yer bulalım. Bisikletlerimize, sokak ve caddelerde bisiklet yolu ayıralım. Akaryakıt yakmayalım, yağlarımızı yakalım. Hareket berekettir” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ise, amaçlarının sürdürülebilir kentsel ulaşımı teşvik etmek olduğunu söyleyerek  Bizim bu haftadaki sloganımız ‘Çeşitlendir ve Devam Et’. Farklı ulaşım araçlarını teşvik etmek ve trafik sıkışıklığını azaltmak” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, etkinliğin insanları toplu taşımaya teşvik ederek, bisiklet kullanımını artırmak amacıyla düzenlendiğini belirterek “2002 yılından itibaren bu etkinliğe katılan belediye sayısı yediyi geçmemiş. Ama bu yıl 25 belediye bu etkinlikleri gerçekleştiriyor. Türkiye Belediyeler Birliği olarak hedefimiz bunu Türkiye sathına yaymak ve bu etkinliği geliştirmek” şeklinde konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Gökşin, cadde esnafının ve vatandaşın memnuniyetini ölçeceklerini dile getirerek memnuniyet varsa, bu tür çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Temsilcisi Murat Yumrutaş da etkinlikte kısa bir konuşma yaparak, bisikletin de bir ulaşım aracı olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

VATANDAŞLAR,  ETKİNLİKTEN MEMNUN

Kent yaşamında insanları toplu taşımaya teşvik ederek, bisiklet kullanımını artırmak ve ulaşım alışkanlıklarını değiştirerek daha sağlıklı alternatifleri teşvik etmek amacıyla “Çeşitlendir ve Devam Et” sloganıyla düzenlenen etkinliğe, vatandaşlar ve katılımcılar yoğun ilgi gösterdi. Vatandaşlar, yayalaştırma projelerine ve bisikletli ulaşıma destek vererek düşüncelerini şu şekilde dile getirdiler: 

“ARABADAN İN, BİSİKLETE BİN”

57 yaşındaki Figen Görgü bisikletin bir ulaşım aracı olduğunun altını çizerek “Hareket edelim. Bisiklet sürelim. Egzoz dumanı olmadan. Çevremizi kirletmeden. Aktif olarak 1 senedir bisiklet kullanıyorum. Ben ‘arabadan in, bisiklete bin diyorum’ herkese.  Bisiklet insanı mutlu eden özgür bir araç. Torunlarıma alacağım ilk hediye de bisiklettir” şeklinde konuştu.

14 yaşındaki Yağız Mert Çakmak ise etkinlik dolayısıyla memnuniyetini belirterek, “Ankara’da bisiklet etkinliklerinin olması, biz bisikletçiler için de iyi oluyor” dedi.

79 yaşındaki Mustafa Enginar, Bahçelievler 54.Cadde’de oturduğunu belirterek “Ben de sporla 1949 senesinden beri ilgiliyim. Güzel bir etkinlik, sporla ilgili etkinliklerin daha fazla yapılmasını dilerim” dedi.

Yayın Tarihi: 26.09.2018
Okunma Sayısı: 3656