BÜYÜKŞEHİR'İN İFTAR YEMEKLERİ, EGO’NUN MODERN MUTFAĞINDAN

BÜYÜKŞEHİR'İN İFTAR YEMEKLERİ, EGO’NUN MODERN MUTFAĞINDAN

- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BAŞKENT’İN 9 AYRI NOKTASINDA HER GÜN 12 BİN KİŞİYE VERİLEN İFTAR YEMEKLERİ, EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN MODERN MUTFAĞINDA HAZIRLANIYOR
- TİTİZ VE HİJYEN KOŞULLARDA PİŞİRİLEN YEMEKLER, 4 SAAT SÜREYLE ISIYI MUHAFAZA EDEN ÖZEL KAPLARLA İFTAR ÇADIRLARINA GÖNDERİLİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent’in 9 ayrı noktasında her gün 12 bin kişiye verilen iftar yemekleri, EGO Genel Müdürlüğü’nün modern mutfağında hazırlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi, 11 ayın sultanı ramazan ayında kentin 9 farklı noktasında kurduğu iftar çadırlarıyla, Başkentlilerin, birbirinden lezzetli iftariyeliklerle oruçlarını açmalarına imkan sağlıyor.

Her gün 12 bin kişiye orucunu açması için sunulan iftar yemekleri, EGO Genel Müdürlüğü’nün mutfağında hazırlanıyor. EGO Genel Müdürlüğü’nün hijyenik ve sağlıklı mutfağında birbirinden lezzetli yemeklerin hazırlanmasında ise adeta zamanla yarışılan büyük emek yatıyor.

Büyükşehir Belediyesi personeline de hizmet veren EGO mutfağında, başlayan 3 vardiyalı yoğun mesai, ramazan ayı boyunca hiç aksatılmıyor. İftar saatine sunulmak üzere, içinde salatası, tatlısı, çorbası ve ana yemekten oluşan 4 çeşit iftar menüsünü, 25 kişiden oluşan aşçı ekibi hazır hale getiriyor.

EGO mutfağının Bolulu Başaşçısı Sabri Murat, ekibin sabahı saat 06.00’da hazırlıklarını yapmaya başladığını ve çalışmaların gün boyu sürdüğünü kaydetti.

 

- MODERN VE HİJYEN MUTFAK

Büyükşehir Belediyesi ana binasında bulunan EGO Genel Müdürlüğü yemekhanesinde yapılan hazırlıklar konusunda bilgi veren Başaşçı Sabri Murat, “Uzun ve zorlu olduğu kadar büyük keyif veren yemek pişirme maratonu 24 saat önceden başlar. İftarlıklar, bir gıda mühendisi ile bir beslenme uzmanı gözetiminde hazırlanır. Personelimiz saat 06.00 ile 17.00 saatleri arasında hiç durmadan çalışarak iftar vaktine kadar yemekleri hazır hale getirir” dedi.

İftar yemeklerinin, EGO mutfağının son derece hijyen ve sağlıklı ortamında, teknolojinin son ürünü ocak ve fırınlarda pişirildiğini ifade eden Başaşçı Murat, iftarlıkların birinci kalite malzemeler kullanılarak hazırlanmasının yemeğin lezzetini de artırdığına dikkat çekti.

 

- “AZ YAĞLI HAFİF VE SAĞLIKLI YEMEKLER”

EGO mutfağında pişirilen yemeklerin, mideye zarar vermeyen, az yağda pişmiş sağlıklı ve güvenli yemekler olduğunu belirten Başaşçı Murat, “Mutfakta, 15-20 dakika arasında 1000 kişiye yetecek miktarda yemek çıkarabilen, teknolojinin son ürünü, tamamen otomatik ayarlı fırınları kullanıyoruz. Bu fırınların en önemli özelliği ise patates, patlıcan, balık, et gibi birçok besinin kızartılmadan, çok az yağla pişirilmesidir.

Eski yöntemle kızartılması halinde çok yağ çeken bu besinler, bu fırınlar sayesinde kızartıldığı için yanık yağ oluşmuyor. Bu sayede de hem kanserojen madde içermeyen hem de oruçluların midesine dokunmayacak hafif ve doyurucu yemekleri ikram etmiş oluyoruz” diye konuştu.

 

- İFTARLIKLAR İÇİN TONLARCA SEBZE, ET VE PİRİNÇ KULLANILIYOR

İftar çadırlarında sunulacak iftarlıklar hazırlanırken her gün tonlarca malzeme kullanıldığını belirten Murat, şunları söyledi:

“İftar menüleri günlük olarak değişiyor. Örneğin 12 bin kişi için hazırlanan pilav, tavuk, çorba ve meyveden oluşan bir menü için; 900 kilo pirinç, 4 ton tavuk, 6 ton karpuz kullanılıyoruz. Sebze yemeklerinde 2 ton taze fasulye, et yemeklerinde ise yine günlük 1 ton et kullanılıyor.”

İftar hazırlıklarının saat 17.00’da tamamlandıktan sonra, 4 saat süreyle ısıyı muhafaza eden özel kaplara yerleştirildiğini ifade eden Murat, yemeklerin daha sonra iftar çadırlarında vatandaşlara sıcak sıcak ikram edildiğini kaydetti.

 

- İFTAR ÇADIRLARIN OLDUĞU YERLER

Başkentli'nin ağırlandığı iftar çadırlarının adresleri şöyle:

- Seymenler Kent Meydanı:Ulubey Mah.Selçuk Cad. Siteler İtfaiyesi Karşısı/ Altındağ
- Sincan Lale Meydanı: Ankara Caddesi üzeri/Sincan
- OSTİM Metro İstasyonu Yanı (Alınteri Bulvarı Üzeri/Yenimahalle),
- Altındağ Battalgazi: Özkent Akbilek Gençlik Merkezi Yanı/ Alemdağ Mah. Muhtar Turan Caddesi (882. Cadde)/ Altındağ
- Altındağ Hasköy: Doğu Mah. Hacı Bayram Veli Cad. No: 107 Altındağ
- Yahyalar: Yahyalar Camii Karşısı/Yenimahalle
- Zirvekent Mahallesi: Kusunlar TOKİ Konutları/ Mamak
- AŞTİ: Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali Üst kat, Yolcu Bekleme Salonu/ Çankaya
- Gençlik Parkı (Cumhuriyet Cad. Kültür Merkezi Girişi Ulus)

Yayın Tarihi: 10.06.2016
Okunma Sayısı: 7329