EGO ŞOFÖRLERİNE İLKYARDIM EĞİTİMİ

EGO ŞOFÖRLERİNE İLKYARDIM EĞİTİMİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü'nde çalışan otobüs şoförleri için “İlk Yardım ve Temel Yaşam Desteği Semineri” düzenlendi.   
Seminerde, her gün 267 bin kilometre yol kat ederek, 750 bine yakın Başkentli'nin kent içi ulaşımını sağlayan EGO şoförlerine, olası bir kaza sonrasında ilk yardımın temel konuları anlatıldı. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü doktorları tarafından teorik ve pratik olarak verilen seminerden 1753 şoför yararlandı.  
EGO Genel Müdürlüğü 2. ve 3. Bölge Müdürlüğü merkezlerinde düzenlenen seminerde, EGO şoförlerine, olası kazalarda sağlık ekiplerinin olay yerine ulaşana kadar yapmaları gereken işlemler ile otobüs içinde kalp krizi geçiren veya cisim yutan bir çocuğa ilk müdahalenin nasıl yapılması gerektiği öğretildi.
Sabah ve öğlenden sonra olmak üzere 2 oturum olarak 3 gün süreyle verilen “İlk Yardım Eğitim Semineri”nde konular,  İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinden Dr. Hasan Kuş ile Dr. Hasan Şanlı tarafından anlatıldı.   
Doktorlar seminerde şoförlere; meydana gelecek olası bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren kalp krizi gibi bir durumda, sağlık görevlilerinin kaza yerine gelip tıbbi yardım sağlanıncaya kadar, tıbbi malzeme olmadan mevcut araç ve gereçlerle yapılacak uygulamaları anlattı. 
Doktorlar, katılımcılara hasta veya yaralının yaşamsal fonksiyonlarının sürdürülmesini sağlamak, durumunun kötüleşmesini engellemek, iyileştirmeyi kolaylaştırmak gibi ilk yardımın öncelikli amaçlarını, manken üzerinde şoförleri de uygulamaya katarak anlattı. Seminerin sonunda, EGO şoförlerine sertifika verildi.

 

 

Yayın Tarihi: 31.12.2015
Okunma Sayısı: 6367