EGO OTOBÜSLERİNDE NEZLE VE GRİBE ÖNLEM


EGO OTOBÜSLERİNDE NEZLE VE GRİBE ÖNLEM
 

YOLCULARIN TEMİZ VE HİJYENİK ORTAMDA SEYAHAT ETMELERİ İÇİN, SEFERE ÇIKAN 1250 OTOBÜS HER GÜN DİP KÖŞE TEMİZLENİRKEN, HASTALIKLARA KARŞI DA DEZENFEKTE EDİLİYOR:

EGO GENEL MÜDÜRÜ TAHİROĞLU:

“BAŞKENTLİLERİN HİJYEN VE VİRÜSLERDEN ARINDIRILMIŞ BİR ORTAMDA SEYAHAT ETMELERİ İÇİN, OTOBÜSLERİ, GÜNLÜK YAPILAN TEMİZLİKLERİN DIŞINDA HASTALIKLARA KARŞI DA SIK SIK DEZENFEKTE EDİYORUZ”
 

Başkent'te yolcuların temiz ve hijyenik ortamda seyahat etmeleri için, sefere çıkan 1250 otobüs, her gün dip köşe temizlenirken, hastalıklara karşı da dezenfekte ediliyor.

EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, Başkent'in kent içi ulaşımını, doğaya zarar vermeyen en çevreci otobüs filosuyla sağladıklarını, bunun yanı sıra EGO otobüs yolcularının sağlıklı ortamda seyahat etmeleri için her gün yapılan temizliğin yanı sıra mevsim geçişlerinde ortaya çıkan nezle-grip gibi salgın hastalıkların da bulaşmasını önlemek amacıyla, otobüslerin ayrıca virüslere karşı da dezenfekte edildiğini bildirdi.

EGO’nun, 1250 otobüsle günde 750 ile 800 bin arasında kişinin ulaşımını sağladığını dile getiren Tahiroğlu, her gün 7 bin 800 seferle yaklaşık 275 bin kilometre yol kat eden otobüslerin, her gün 5 farklı bölgede bulunan merkezlerde 21.30 ile 06.00 saatleri arasında iç ve dış temizliklerinin yapıldığını kaydetti.

“DİP KÖŞE DEZENFEKTE EDİLİYOR”
Otobüslerin günlük temizlikleri hakkında bilgi veren EGO Genel Müdürü Tahiroğlu, günlük seferlerini tamamlayan EGO Otobüslerinin Dikmen, Macunköy, Mamak NATO Yolu, Akköprü ve Sincan’da bulunan bölge müdürlüklerine getirilerek, burada her gün rutin temizlik işleminden geçirildiğini söyledi. Otobüslerin, öncelikle vakumlu süpürgelerle atılmış veya dökülmüş pisliklerden arındırıldığını bildiren Tahiroğlu, şu bilgileri verdi:

“Daha sonra araç sayısına göre bölgelerde hazır bekleyen temizlik ekipleri tarafından otobüs iç mekanındaki yolcu koltukları, koltukların arka-alt kısımları, düğmeler, direksiyon, cam kenar ve lastikleri, şoför paravanı, yolcu tutamakları temizlenerek dezenfekte edilir. Her gün otobüslerin camları da tek tek silinir.

İç temizliği yapılan araçlar, daha sonra dış temizlikleri için EGO atölyelerinde otomatik fırçalama sistemine girerek, bir sonraki gün için pırıl pırıl hale getirilir. Ayrıca yağışlı günlerde oluşan aşırı çamur ve kirliliğe karşı da nöbetçi temizlik ekiplerince müdahalede bulunularak, otobüslerimizin temiz bir şekilde sefere çıkması sağlanır.”

“NEZLE VE GRİBE ÖNLEM ”
Belediye otobüslerinin, her gün yapılan rutin temizlik işlemleri dışında, olası virüslere karşı dezenfekte edilmesinin de çok önemli olduğuna dikkat çeken Genel Müdür Tahiroğlu şunları söyledi:
“Özellikle mevsim geçişlerinde daha sık ortaya çıkan, kapalı mekanlar ile toplu taşıma araçlarında kolay yayılan nezle ve gribe karşı da ekstra önlem alıyoruz. Örneğin otobüslerin, belirli aralıklarla, ameliyathanelerde kullanılan malzemeler gibi ilaçlarla dezenfekte edilmesini sağlıyoruz.

Hasta insanların hapşırması veya tutma askıları gibi yerlere dokunmalarıyla bıraktıkları virüsleri temizliyoruz. Böylece otobüsler, özellikle kapalı mekanlarda hızla üreyen virüsler ve bakterilerden arındırılmış oluyor.”

“HAŞARELERE KARŞI İLAÇLAMA YAPILIYOR”
Toplu taşım araçlarında haşerelere ve böceklere karşı da ayda bir düzenli olarak ilaçlama yapıldığını vurgulayan Tahiroğlu; “Büyükşehir Belediyesi BELPLAS ekipleri tarafından belirli aralıklarla, otobüslerin koltuk altları, şoför mahalli, kapı-köşe ve içleri, körük bölümleri, havalandırma kapakları, köşe ve tabanları insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde ilaçlanıyor” şeklinde konuştu.

“OTOBÜSLERİ TEMİZ TUTMAK VE KİŞİSEL TEDBİR ALMAK ÖNEMLİ”
EGO tarafından otobüslerin titizlikle gerçekleştirilen temizlik çalışmalarının dışında vatandaşlar tarafından da bazı önlemler alınabileceğini belirten Genel Müdür Tahiroğlu, şu uyarılarda bulundu:

“Toplu taşım araçlarını, her gün 750 ile 800 bin arasında Başkentli kullanıyor. Otobüsleri temiz tutmak bizim ne kadar görevimizse, vatandaşların da hem kendi hem de başkalarının sağlığını tehlikeye atmaması o kadar önemli. Özellikle nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalığı olanlar maske ve eldiven kullanmalı. Ayrıca yolcularımız otobüslere lütfen çöp atmasın.”

Yayın Tarihi: 27.10.2015
Okunma Sayısı: 7020