PSİKOTEKNİK EĞİTİM VE DEĞERLENDİRME MERKEZİ

EGO Genel Müdürlüğü´nde çalışacak otobüs şoförlerinin psikoteknik değerlendirmelerini yapmak amacıyla kurulmuş olan EGO Psikoteknik Merkezi´nde iki psikolog ve bir psikiyatrist görev yapmaktadır. Her bir şoförün, psikoteknik değerlendirmesi psikolog gözetiminde bir ila bir buçuk saat arası psikoteknik teste tabii tutulmasından sonra psikiyatrik muayeneye de girmesiyle tamamlanmaktadır. Merkezimizde her şoför İl Sağlık Müdürlüğü´nün belirtmiş olduğu standartlara uygun, ses yalıtımı bulunan, sade dizayn edilmiş test odalarında birbirinden bağımsız cihazlarda, kulaklıkla test yönergelerini dinleyebilecek şekilde teste tabi tutulmaktadır.

 

Merkezimizde Trafikent Sürücü Psikoteknik Değerlendirme Sistemi uygulanmaktadır. Bu test sistemi; algı, dikkat, bellek, muhakeme gibi zihinsel yetenekleri, tepki hızı, çevresel görüş, el-göz koordinasyonu gibi psikomotor beceri düzeylerini, sürücülüğe ilişkin tutum, davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerini bilgisayar ortamında tarafsız, bilimsel ve standart ölçebilen bir test sistemidir.

Merkezimizde ayrıca EGO toplu taşıma şoförlerinin yanı sıra, Özel Halk Otobüs şoförleri ve Özel Toplu Taşıma Araçları şoförlerinin de düzenli aralıklarla teste girmesi zorunlu tutulmuştur. Sürücülük için kendi norm grubuna göre yeterli sonucu alamayan, Özel Halk ve Özel Toplu Taşıma sürücülerinin şoförlük yapmasına müsaade edilmemektedir.

 

EGO Genel Müdürlüğünde görev yapan ve psikoteknik testinde yeterlilik alamayan şoför personel geri hizmette değerlendirilmektedir.

EGO Genel Müdürlüğü Psikoteknik Merkezi´nde uygulanan testler; görsel algı ve bellek, görsel süreklilik, seçici dikkat, sürekli dikkat, çevresel görüş, koordinasyon, tepki hızı, hız-mesafe tahmini, çarpışma tahmini, muhakeme, trafiğe ilişkin görüş ve trafik ortamında tepki hızı testleridir.

 

Yayın Tarihi: 10.03.2015
Okunma Sayısı: 31396