ANKARALI HEMŞEHRİLERİMİZİ HUZUR VE GÜVEN İÇERİSİNDE HAYATA TAŞIMAK İÇİN VARIZ...
 
  Menu
 
Web Uygulaması
Tanıtım Videosu
Mobil Uygulamalar
Tanıtım Videosu
 
EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
 
HAVAGAZI HİZMETLERİ

 

HAVAGAZI ÜRETİMİ:
Cumhuriyet tarihi nin ilk sanayi kuruluşlarından olan, Ankara Havagazı Tesisleri bir Alman firması tarafından 1929 yılında Toros Sokakta kuruldu.
Maltepe Havagazı Fabrikası

 

Taş kömürünün fırınlarda havasız ortamda 1100 derece de pişirilmesiyle oluşan havagazı kuruluşunda günde 5 bin m3 havagazı üretebilen havagazı tesislerinin kapasitesi, başkentin artan havagazı ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan yeni tesis ve depoların hizmete girmesiyle 1968 yılında günlük 220 bin m3 e ulaştı.

Maltepe Havagazı Fabrikası 4 üniteden oluşuyordu.
Havagazı üretim ocakları
Gaz temizleme ve depolama tesisleri
Merkezi Jeneratör
Kompresörler

1929 yılından havagazı üretimine son verdiği yıla kadar fabrikada 5.5 milyon taş kömürü tüketilerek, 3.8 milyar m3 havagazı üretimi sırasında fabrikada yan ürün olarak 3 milyon 85 bin ton kok kömürü ve 192 bin 500 ton katran üretildi.

Havagazı Fabrikası


Cumhuriyetten önce küçük bir kasaba olan Ankara nın Cumhuriyetle değişen kaderi, Ankaralı’ları elektrik ve havagazı gibi uygar dünyanın temel ihtiyaçlarıyla da tanışmasına vesile oldu.

Bu kapsamda artan nüfusun yanı sıra Ankara da başlayan kentleşme sürecinin dinamiklerinden bir kuşkusuz havagazı üretiminin başlatılması oldu.

Havagazı ÜretimiBaşkent Ankara nın kuruluş yıllarında devletin gücünü gösteren Cumhuriyet dönemi yapılarından olan havagazı fabrikasının üretimiyle ilgili ilk girişim, 1927 yılında elektrik şebekesinin kurulmasında imtiyaz tanınan Didier firmasına Ankara da havagazı fabrikası ve şebekesinin inşaasını üstlenen şirket, arıtma tesislerinin yapımını Bemag firmasına ihale edildi.
Sıhhiye Toros Sokakta 3 er kameralı ve her biri günde 3 bin m3 gaz üretim kapasitesine sahip olarak inşa ettiği fabrikanın temelini oluşturan 2 adet havagazı fırını 1929 yılında üretime başladı, ve aynı zamanda bir de fırınlarda üretilen günlük 6 bin m3 gazı depolayacak bir gazometre (depo) inşa edildi.

Maltepe Havagazı Fabrikası

Maltepe havagazı fabrikası ilk kurulduğu yıllarda günde 3 bin m3 gazın tüketilmediği Başkent Ankara da, kısa süre sonra havagazı işletmesi mevcut iki fırını birden çalıştırdığı halde kentin gaz ihtiyacını karşılayamaz noktaya geldi.
Gelen talebin karşılanabilmesi için 1935 yılında yeni ünite hizmete girdi. ve üretim kameraları 11 e yükselirken, üretim kapasitesi de 12 bin metreküpe çıktı.
Zamanla hızla gelişen başkent Ankara da, çoğalan endüstriyel kuruluşlar da havagazı talep etmeye başladılar.

Askeri fabrika taş ocakları, Mamak Gaz Maske Fabrikası nın aktif kömür fırınları gibi endüstriyel kuruluşların gaz kullanmasıyla gaz tüketiminde artış sağlandı.
Yeni taleplerin karşılanmasındaki güçlük, havagazı tesislerinin yeniden büyütülmesini zorunlu hale getirdi.Ocakların büyümesine temel olacak gerekli aksam temin edildi. Havagazı Fabrikası

1945 yılının sonunda havagazı abone sayısı 7 bin 354 e yıllık gaz tüketimi de 5 milyon 291 bin 383 m3 e yükseldi.
1962 yılında işletmeye alınan 2 yeni yüksek basınç kompresörünün devreye girmesiyle Yenimahalle ve Keçiören gibi uzak semtlere de havagazı verilme imkanı sağlandı.
1968 yılı sonlarında merkezi jeneratörle kalorisi 4 bin 200kcl/mm3 e ayarlanan gaz üretim kapasitesi günde 220 bin m3 e yükseldi.

Ayrıca havagazı fabrikasında yan ürün olarak elde edilen kok kömürü, Türkiye Kömür İşletmeleri kurumu aracılığıyla Ankaralı’lara, 2. yan ürün katran da yakıt olarak ve inşaatında kullanılmak üzere ihtiyaç sahiplerine satılıyordu.
Havagazı abone satışlarının artmasıyla mevcut tesisler yetersiz duruma geldi.
Bu nedenle 1968 de Fanzıç Onia, Gegi firmasıyla imzalanan bir sözleşme ile Güvercinlik te yeni bir fabrikanın kurulmasına karar verildi.

Güvercinlik

Güvercinlik Fabrikası 1. ünitesi 1973 yılında havagazı üretimine başladı. Maltepe deki yeni kompresörlerden birinin emiş hattı, Güvercinlik, Maltepe hattına bağlanarak Güvercinlik te üretilen gaz kente verildi.
Bir yandan üretim tesisleri büyütülürken, diğer yandan da üretimi dengelemekte kullanılan gazometre (gaz depo su) sayısı artırılarak, 1973 yılı sonunda birisi Gülveren de diğerleri de Maltepe, ve Güvercinlik te olmak üzere toplam 4 gazometre hizmet verir duruma geldi.
Bu arada 1988 yılına gelindiğinde Ankara da hava kirlililiğini çözümlemek daha temiz bir yakıtla ısınma, mutfak ve su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla doğalgaz projesi hizmete sunuldu. Havagazı Fabrikası
Bu kapsamda Ankara da 100 bine yakın havagazı abonesinin doğalgaz kullanmaya başlamasıyla Maltepe havagazı fabrikası işlevini tamamlamış oldu.

Ankara kentinde hava gazı üretimine son verilerek doğalgaz kullanımına geçildikten sonra devre dışı kalan havagazı fabrikasının yıkılarak mevcut arsa üzerine yarışma yöntemi ile elde edilecek projelere göre Ankara için hizmet verecek binalar yapılmasına karar verilmiştir.

Yayın Tarihi :
04.12.2007 12:42:12
Okunma Sayısı :
16509

< Geri
 
29 Pazar
Mart 2015

Aktif ziyaretçi sayısı 950

    takip et!
    takip et!
 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 |
 
 
Sitenin tüm hakları EGO Genel Müdürlüğüne aittir.
Site içindeki sunulan hiç bir yazı, resim, uygulama ve öğe izinsiz başka bir ortamda kullanılamaz, yayınlanamaz ve kopyalanamaz.
Büyüt
  X